17.12.2019 Views

LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE TREMUJORI SHTATOR – DHJETOR

Data___.____._______

Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX

Kompetenca: Të lexuarit

Tema mësimore: Kizmetin e gjen përpara(ora e parë)

Situata e të nxënit: Punë

me tekstin

Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:

1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit

2. Kompetenca e të menduarit

3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë

4. Kompetenca personale

Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës mësimore

Nxënësi:

• dallon përrallën si lloj teksti letrar;

• nxjerr në pah karakteristikat e përrallës nëpërmjet detajeve në

tekst;

• gjen mesazhin që përcjell përralla;

Fjalët kyç:

• përrallë

• i varfëri

• kizmeti

• perëndia

Burimet: teksti mësimor, Përralla shqiptare.

Lidhja me fushat e

tjera ose me temat

ndërkurrikulare:

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: bisedë e lirë,lexim zinxhir, kllaster, punë e pavarur

Organizimi i orës së mësimit

-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve

Zhvillohet me nxënësit bisedë e lirë:

A jeni ndodhur ndonjëherë në një moment kur ju duhet të merrni një vendim të rëndësishëm?

Si keni vepruar? Keni vendosur vetë apo keni kërkuar edhe mendimin e dikujt tjetër?

A keni qenë të bindur se vendimi që keni marrë ka qenë i duhuri?

-Ndërtimi i njohurive të reja:

Njihen nxënësit me temën e mësimit “Kizmetin e gjen përpara”

Lexohet përralla për t’u njohur me përmbajtjen dhe shpjegohen fjalët e panjohura.

Pas leximit, duke u mbështetur në njohuritë e mëparshme dhe në përrallën e mësimit u kërkohet

nxënësve të zbulojnë karakteristikat e përrallve dhe të plotësojnë kllasterin.

57

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!