LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
LIBËR MËSUESI GJUHA SHQIPE 9
Data___.____._______
Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX
Kompetenca: Të shkruarit
Tema mësimore: Proza poetike
Situata e të nxënit: Pamje që thonë
mijëra fjalë...
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit
2. Kompetenca e të menduarit
3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë
4. Kompetenca personale
Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës Fjalët kyç:
mësimore
Nxënësi:
• Kupton prozën poetike si lloj i veçantë letrar.
•Analizon tiparet artistike të prozës poetike
•Ndërton një prozë të shkurtër poetike
Prozë
Poezi
Figurë letrare
Foto
Stil
•Diskuton rreth prozave poetike të krijuara
Burimet: Tekst mësimor, fletore e punës me shkrim, Lidhja me fushat e tjera ose me temat
pamje, foto
ndërkurrikulare: Arti pamor
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Diskutim i drejtuar, Diagrami i Venit, shkrim i lirë, bisedë
Organizimi i orës së mësimit
-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve
- Një nxënësi i kërkohet të lexojë me zë të lartë modelin e prozës poetike të paraqitur në tekst.
Punë e pavarur: Nxënësit nënvizojnë në këtë prozë figurat letrare që janë përdorur dhe më pas
diskutojnë rreth efektit stilistik të tyre.
-Ndërtimi i njohurive të reja:
- Për ç’lloj krijimesh janë karakteristike figurat letrare?
Mësuesi sqaron veçoritë e prozës poetike dhe lidhjet e saj të dyanshme me prozën dhe me
poezinë. Kjo realizohet nëpërmjet Diagramit të Venit ku mësuesi/ja bashkë me nxënësit thonë të
veçantat dhe të përbashkëtat e prozës dhe poezisë.
Proza
Poezia
të veçantat
të veçantat
të përbashkëtat
U kërkohet nxënësve të vërejnë me vëmendje foton duke vlerësuar me kujdes detajet dhe
mesazhin që vjen përmes detajeve dhe më pas ata lihen të punojnë në mënyrë të pavarur për të
krijuar një prozë të shkurtër poetike bazuar te këtë foto.
-Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura:
- Disa nxënës lexojnë prozat e tyre poetike dhe të tjerët bëjnë vlerësimin e tyre duke u bazuar në
tiparet që duhet të sjellë një prozë poetike.
Vlerësimi: Vlerësohet mënyra e realizimit artistik të prozës poetike.
40