LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
LIBËR MËSUESI GJUHA SHQIPE 9
PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE
Data___.____._______
Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX
Kompetenca: Të lexuarit
Tema mësimore: Kopraci (ora e dytë)
Situata e të nxënit: Punë me
tekstin
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit
2. Kompetenca e të menduarit
3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë
4. Kompetenca personale
Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës
mësimore
Nxënësi:
• analizon personazhet duke u mbështetur në fjalët e
veprimet e tyre;
• gjykon mbi veprimet e personazheve;
• gjen figurat letrare në fragment;
• dallon dhe shpjegon funksionin e gjuhës së përdorur.
Burimet: teksti mesimor, komedia “Kopraci”
Fjalët kyç:
• komedi
• personazhe
• Harpagon
• thesar
• diaskali
• monolog
Lidhja me fushat e tjera ose me
temat ndërkurrikulare:
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Lojë me role; Punë e drejtuar; Të nxënët në
bashkëpunim; Pinë e pavarur.
Organizimi i orës së mësimit
-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve:
Nxënësit janë njoftuar që pjesa do të luhet me role dhe duhet të kenë mësuar pjesën që do të
interpretojnë dhe të krijojnë skenën dhe veshjet e duhura.
-Ndërtimi i njohurive të reja:
Nxënësit zhvillojnë ushtrimet e rubrikës”Analiza” ku do të analizojnë figurën e Harpagonit.
6. Ç’i ka bërë pasioni për paranë Harpagonit në drejtim të marrëdhënieve në familje? A janë
shndërruar tek ai vlerat morale në vlera material?
7. A të ndihmon skena V për të kuptuar skenën VII? Ç’ndodh në këtë të fundit, ndryshon papritur
Harpagoni apo një skenë e tillë patjetër do të ndodhte?
8. Në skenën VII Harpagoni shpërthen> Ndaj kujt ngrihet ai dhe kë përfshin në rradhët e vjedhësve
të mundshëm? Mos kursen dikë?
9. Ç’i shkakton psikologjikisht Harpagonit humbja e thesari? Me çfarë e barazon ai humbjen e
parave? Në cilin moment është i vërtetë Harpagoni?
-Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura:
Ushtrimi 10. Nxënësit gjejnë figurat letrare që janë përdorur për të dhënë kontradiktën midis atit
176