LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE TREMUJORI SHTATOR – DHJETOR
Data___.____._______
Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX
Kompetenca: Njohuri gjuhësore
Tema mësimore: Lidhëzat
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit
2. Kompetenca e të menduarit
3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë
4. Kompetenca personale
Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës mësimore
Nxënësi:
• dallon lidhëzat në një tekst të dhënë;
• tregon rolin e lidhëzave në fjali;
• përcakton llojin e lidhëzave sipas mënyrës së formimit dhe sipas
funksionit sintaksor;
Burimet: teksti mësimor, Gramatika 1, tabela me llojete lidhëzave,
tekste alternative.
Situata e të nxënit: Duke
vështruar jetën kërkon
frymëzimin
Fjalët kyç:
• Lidhëza të tjeshta
• lidhëza të përngjitura
• lidhëza me konversion
• lidhëza bashkërenditëse
• lidhëza nënrenditëse
Lidhja me fushat e
tjera ose me temat
ndërkurrikulare:
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Punë e drejtuar; INSERT; Punë individuale; Punë në
grupe; Diskutim
Organizimi i orës së mësimit
-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve:
Nxënësit lexojnë pjesën: “Duke vështruar jetën kërkon frymëzimin”, dallojnë lidhëzat dhe tregojnë llojin e tyre.
-Ndërtimi i njohurive të reja:
Udhëzohen nxënësit të lexojnë informacionin e ri në faqen 190 dhe të plotësojnë tabelën INSERT.
√ + - ?
shënohet informacioni
që nxënësit e dinë, ose
mendojnë se e dinë
shënohet
informacioni, që
nxënësit e kanë të ri;
shënohet informacioni
që është ndryshe nga
ajo që nxënësit dinë;
shënohet informacioni
që është i paqartë për
nxënësit.
Më pas punojnë ushtrimin 1 ku dallojnë lidhëzat dhe thonë llojin e tyre sipas kriterit sintaksor dhe
mënyrës së formimit.
-Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura:
Ushtrimi 2. Nxënësit rishkruajnë tekstin e ushtrimit 1 duke zëvendësuar lidhëzat e gjetura me të tjera të
të njëjtit lloj, por pa ua humbur kuptimin e parë.
Punë në grupe: gr. 1 – ushtrimi 3: fjalët ku, kur, si, veç përdoren në fjali njëherë si lidhëza dhe njëherë si
ndajfolje.
gr. 2 – ushtrimi 4: fjalët tek, nga , veç përdoren njëherë si parafjalë dhe njëhrë si lidhëza.
gr. 3 – ushtrimi 5: fjala që të përdoret nëfjali njëherë si përemër lidhor, njëherë si lidhëz e njëherë si pjesëz.
gr. 4 – ushtrimi 7: fjalët po, porsa, sa, sapo, qysh të përdoren njëherë sipjesëza e njëherë si lidhëza.
Në ushtrimin 6 nxënësit kthejnë fjalitë e thjeshta në fjali të përbëra me bashkërenditje.
Vlerësimi: Vlerësim me notë sipas gjykimit të mësuesit për aktivizimin e nxënësve, angazhimin
në nxjerrjen e njohurive të reja, saktësinë dhe aktivizimin në ushtrime.
Detyrë shtëpie: Ushtrimi 8: Shkruani një ese me temë: “Gjergj Fishta, Homeri shqiptar”, ku të
përdorni lidhëza të llojeve të ndryshme.
111