17.12.2019 Views

LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE TREMUJORI SHTATOR – DHJETOR

Data___.____._______

Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX

Kompetenca: Njohuri gjuhësore

Situata e të nxënit: Në dhomë

Tema mësimore: Numërori

Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:

1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit

2. Kompetenca e të menduarit

3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë

4. Kompetenca personale

Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës mësimore

Nxënësi:

• Identifikon numërorët

• Përcakton llojet e numërorëve

• Analizon veçoritë e numërorëve

Fjalët kyç:

• numërori

• llojet e numërorëve

• numëror themelor

• thyesa

• Drejtshkruan saktë numërorët sipas ndërtimit

Burimet:teksti mësimor, Gramatika 1, tekste alternative

Lidhja me fushat e tjera ose me

temat ndërkurrikulare:

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Stuhi mendimi, analizë rasti, grupet e ekspertëve,

punë e drejtuar, punë e pavarur.

Organizimi i orës së mësimit

-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve:

Nxënësit lexojnë fragmentin “Në dhomë” dhe dallojnë numërorët e përdorur në të.

Më pas nxënësit thonë ç’dinë për numërorin: Çfarë shënon? Cilët janë llojet e numërorëve? etj.

-Ndërtimi i njohurive të reja:

Udhëzohen nxënësit të lexojnë informacionin në faqen 192 – 193 dhe më pas ësuesi/ja nda

klasën në grupe të cilët do të flasin për koncepte për numërorin:

llojet e tij,

ndërtimin e numërorëve,

përdorimin e tyre.

Thyesat

Shënohen në tabelë konceptet e reja për numërorin.

Numërori nuk ka kategori gramatikore, përveç numërorit tre/tri që ka kategorinë gramatokore

të gjinisë dhe thesave që lakohen njësoj si emrat.

-Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura:

Ushtrimi 2. Lakoni thyesat 1/2 dhe 2/10 në të gjitha rasat.

Ushtrimi 3.Nxënësit përdorin në fjali numërorët dy, pesë, shtatë si numërorë përmbledhës në

të dyja gjinitë.

Ushtrimi 4. Në vend të pikave nxënësit shkruajnë numërorët me fjalë.

Ushtrimi 5. Sipas kërkesës.

Vlerësimi: Bëhet vlerësimi i nxënësve për aktivizimin gjatë orës së mësimit, për saktësinë dhe

argumentimin e përgjigjeve.

Detyrë shtëpie: Ushtrimi 1. Shkruani një tekst të shkurtër me temë “Në ekskursion”, ku të përdorni

numërorët e dhënë: një, tre, tri, dhjetë, nëntëmbëdhjetë, zero, një e dhjeta.

115

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!