LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
LIBËR MËSUESI GJUHA SHQIPE 9
Data___.____._______
Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX
Kompetenca: Njohuri gjuhësore
Tema mësimore: Fjalitë pohore dhe mohore
Situata e të nxënit: Punë me
tekstin
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit
2. Kompetenca e të menduarit
3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë
4. Kompetenca personale
Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës
mësimore
Nxënësi:
• dallon fjalitë pohore dhe mohore në një tekst
• përdor drejt fjalitë pohore dhe mohore
• dallon mohimin e plotë dhe të pjesshëm në fjalitë e dhëna
• dallon pohimin e sigurt dhe të pasigurt, të zbutur dhe të
Fjalët kyç:
• fjali pohore
• fjali mohore
• mohim i plotë
• mohim i pjesshëm
• Pohim i sigurt, i pasigurt, i
zbutur, i perforcuar
përforcuar
Burimet:
192
Lidhja me fushat e tjera ose me
temat ndërkurrikulare:
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Punë e pavarur, Stuhi mendimi; INSERT; Punë
individuale; Punë dyshe
Organizimi i orës së mësimit
-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve: Punë e pavarur; Stuhi mendimi
Mësuesi/ja udhëzon nxënësit të shohin figurat në faqen 225, kun ë secilën prej tyre paraqitet një
situatë e caktuar.Nxënësit do të përshkruajnë me fjalët e tyre atë çka shohin, duke përdorur në fjali
pjesëzat po dhe nuk.
Lexohen disa nga krijimet e nxënësve.
Kujtojmë së bashku:
Ç’ëhtë komunikimi?
Ç’quajmë fjali?
Çfarë i karakterizon fjalitë?
Cilat janë shenjat e pikësimit që vendosim në fund të fjalive?
-Ndërtimi i njohurive të reja: U kërkohet nxënësve të lexojnë informacionin për fjalitë pohore
dhe mohore dhe të plotësojnë tabelën INSERT.
√ + - ?
shënohet informacioni
që nxënësit e dinë, ose
mendojnë se e dinë
shënohet
informacioni, që
nxënësit e kanë të ri;
shënohet informacioni
që është ndryshe nga
ajo që nxënësit dinë;
shënohet informacioni
që është i paqartë për
nxënësit.
-Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura: Punohen ushtrime 1, ,2, 4, ku nxënësit
do të dallojnë llojet e fjalive; do të shpjegojnë si janë formuar fjalitë mohore, duke përcaktuar nëse
janë të plota apo të pjesshme; do të shprehin me fjali të tjera të thjeshta mohimet e dyfishta.
Vlerësimi: Bëhet vlerësimi i nxënësve për aktivizimin gjatë orës së mësimit, për saktësinë dhe
argumentimin e përgjigjeve.
Detyrë shtëpie: Ushtrimi 3, faqe 226.