LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE TREMUJORI SHTATOR – DHJETOR
Data___.____._______
Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX
Kompetenca: Të lexuarit
Situata e të nxënit: Punë me tekstin
Tema mësimore: Kush e solli Doruntinën (ora e dytë)
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
• 1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit
• 2. Kompetenca e të menduarit
• 3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë
4. Kompetenca personale
Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës
mësimore
Nxënësi:
• shpjegon pse autori hedh vështrimin në thellësi të
kohërave;
• analizon figurën e vajtojcave dhe rolin e tyre;
Fjalët kyç:
• ceremonia e varrimit
• thellësi e kohërave
• vetëdije kombëtare
• vajtojcat
• balada
• shpjegon përdorimin e kohës së tashme të foljes në
vend të së shkuarës;
• gjen elemente të poezisë në prozë.
Burimet: teksti mësimor, novella “Kushe solli
Doruntinën”
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Diskutim; punë individuale; Punë e pavarur
Organizimi i orës së mësimit
-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve:
Lexohet dhe diskutohet detyra e shtëpisë. Dëgjohen përgjigjet e disa nxënësve.
Cili është mesazhi që kërkon të përcjellë autori?
Si bëhet lidhja e novelës me baladën?
107
Lidhja me fushat e tjera ose me temat
ndërkurrikulare:
-Ndërtimi i njohurive të reja:
Nxënësit ndalen në rubrikën “Analizë” dhe punojnë ushtrimin 4, nëpërmjet të cilit ata tregojnë
se ç’është e rëndësishme në fragment: ceremonia e varrimit të nëns me të bijën apo zbërthimi
artistic i mekanizmit dhe mënyrës së krijimit të legjendës apo baladës.
Në ushtrimin 5 nxënësit shpjegojnë pse autori hedh vështrimin në thellësi të kohërave: për
të shfaqur patriotizmin e vet apo të bëjë një pasqyrim me art të atyre çasteve kur ka nisur të
formohet vetëdija e kombit si një i tërë.
Duke u ndalur në figurën e vajtojcave nxënësit përcaktojnë rolin që luajnë ato si personazhe të
spektaklit mortor.
-Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura:
Ceremonia mortore tregon se se shqetësimi ka qenë mbarëpopullor dhe se ajo që ka ndodhur
dhe mund të ndodhëi do njerëzit të jenë të bashkuar e të lidhur fort pas njëri – tjetrit. Nxnënësit
gjejnë në paragrafin e parë tri fjalëqë e bëjnë të qartë këtë dhe tregojnë si funksionojnë midis
tyre ato fjalë.
Nxënësit diskutojnë rreth kohëve të foljes në këtë fragment. Cila kohë mbizotëron? Pse nuk
përdor kohë tjetër autori?
Vlerësimi: Bëhet vlerësimi i nxënësve për aktivizimin gjatë orës së mësimit, për saktësinë dhe
argumentimin e përgjigjeve.
Detyrë shtëpie: Ushtrimi 9. Gjeni elementët e poezisë në fragment.