17.12.2019 Views

LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

LIBËR MËSUESI GJUHA SHQIPE 9

Data___.____._______

Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX

Kompetenca: Njohuri gjuhësore

Tema mësimore: Rrethanorët dhe llojet tij

Situata e të nxënit: Fragmenti nga

“Lumi i vdekur”,Jakov Xoxa

Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:

1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit

2. Kompetenca e të menduarit

3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë

4. Kompetenca personale

Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës mësimore

Nxënësi:

• dallon rrethanorët në fjali;

• përcakton llojet e rrethanorëve në fjali;

• përdor në fjali lloje të ndryshme rrethanorësh.

Fjalët kyç:

• rrethanor vendi

• rrethanor kohe

• rrethaor mënyre

• rrethanor sasie

• rrethanor shkaku

• rrethanor qëllimi

• rrethanor kushti

Burimet: teksti mësimor,Gramatika 2, tekste alternative

162

• rrethanor lejimi

Lidhja me fushat e tjera ose me

temat ndërkurrikulare: Shoqëria

e mjedisi

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: stuhi mendimi; INSERT; punë e drejtuar; punë individuale

Organizimi i orës së mësimit

-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve:

Në fragmentin nga “Lumi i vdekur”,të Jakov Xoxës nxnënësit dallojnë rrethanorët e llojeve të

ndryshme.

-Ndërtimi i njohurive të reja:

Nxënësit lexojnë informacionin në faqen 217 – 218 dhe më pas plotësojnë tabelën INSERT në

grupe dyshe.

√ + - ?

shënohet

informacioni që

nxënësit e dinë, ose

mendojnë se e dinë

shënohet

informacioni, që

nxënësit e kanë të ri;

shënohet

informacioni që është

ndryshe nga ajo që

nxënësit dinë;

shënohet

informacioni që

është i paqartë për

nxënësit.

Pas plotësimit të tabelës nxënësit zhvillojnë ushtrimin 1 ku do të gjejnë rrethanorët dhe do të

përcaktojnë llojin e tyre.

Ushtrimi 2 është në funksion të ushtrimit 1

-Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura:

Ushtrimi 3 Me disa nga rrethanorët gjetur në fjalitë e dhëna formoni fjali ku rrethanori i vendit të

dalë si rrethanor kohe.

Në ushtrimin 4 pasi gjejnë rrethanorët, nxënësit thonë me se janë shprehur ata.

Ushtrimi 5. Bëni fjali me format e pashtjelluara përcjellore, paskajore dhe format pa punuar e së punuari.

Në ushtrimi 6 nxënësit dallojnë kundrinorët dhe rrethanorët, thonë llojin e tyre dh me se janë shprehur.

Vlerësimi: Bëhet vlerësimi i nxënësve për aktivizimin gjatë orës së mësimit, për saktësinë dhe

argumentimin e përgjigjeve.

Detyrë shtëpie: Ushtrimi 7, faqe 219.

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!