LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE TREMUJORI PRILL – QERSHOR
Data___.____._______
Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX
Kompetenca: Njohuri gjuhësore
Tema mësimore: Ushtrime për fjalinë e përbërë
Situata e të nxënit: Punë me
tekstin. Analizë e fjalisë së përbërë.
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
· 1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit
· 2. Kompetenca e të menduarit
· 3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë
4. Kompetenca personale
Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës
mësimore
Nxënësi:
• dallon fjalitë e thjeshta dhe të përbëra;
• gjen llojet e fjalive të përbëra me bashkërenditje;
• gjen llojet e fjalive të përbëra me nënrenditje;
Fjalët kyç:
• fjali të thjeshta
• fjali të përbëra me bashkërenditje
• fjali të përbëra me nënrenditje
• fjali të përbëra të përziera
• skema e fjalisë së përbërë
• bën skemën e fjalive të përbëra.
Burimet: teksti mësimor, Granatika 2, tekste alternative Lidhja me fushat e tjera ose me
temat ndërkurrikulare:
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Punë e pavarur; Punë në çift; punë në grupe.
Organizimi i orës së mësimit
-Hapi I: Punë e pavarur
Ushtrimi 1, 3, 5. Faqe 241
Ushtrimi 1. Nxënësit gjejnë fjalitëe thjeshta dhe të përbëra dhe argumentojnë pse janë të tilla.
Ushtrimi 3. Nxënësit dallojnë llojin e fjalive dhe mjetin lidhës të pjesëve të fjalive të përbëra.
Ushtrimi 5. Nxënësit fjalitë e dhëna në tekst me mjetet e përshtashme lidhëse për çdo fjali.
-Hapi II: Punë në çift
Ushtrimi 2. Gjeni llojet fjalive të përbëra me bashkërenditje, thoni nëse janë lidhëzore apo
jolidhëzore dhe tregoni marrëdhëniet që kanë pjesët e bashkërenditura mes tyre.
-Hapi III: Punë në grupe
Ushtrimi 4. Dalloni pjesët ne fjalitë e përbëra, nënvizoni mjetin lidhës dhe bëni skemën e fjalisë.
Nxënësit punojnë të njëjtën kërkesë të ndarë në dy grupe:
Grupi 1 – punon pesë fjalitë e para.
Grupi 2 – punon pesë fjalitë e dyta.
Ushtrim plotësues (ky ushtrim zhvillohet në varësi të kohës së mbetur):
Ndërtoni fjali sipas skemave të dhëna:
Vlerësimi: Vlerësim me notë sipas gjykimit të mësuesit për aktivizimin e nxënësve, angazhimin
në nxjerrjen e
njohurive të reja, saktësinë dhe aktivizimin në ushtrime
Detyrë shtëpie: Ushtrimi 6, faqe 242.
217