LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE TREMUJORI SHTATOR – DHJETOR
Data___.____._______
Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX
Kompetenca: Të lexuarit
Situata e të nxënit: Punë me tekstin
Tema mësimore: Buti i vogël (ora e parë)
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit
2. Kompetenca e të menduarit
3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë
4. Kompetenca personale
Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës Fjalët kyç:
mësimore
• buti i vogël
Nxënësi:
• bujtinari i Epëvillit
• hulumton rreth jetës dhe krijimtarisë letrare të Gi dë • nënë Magluara
Mopasan;
• fermë
• hulumton rreth realitetit të kohës kur ndodh ngjarja • tokë
(mentaliteti i buznesit Në Francë në gjysmën e dytë të shek. • pronë
XIX);
• lexon për të njohur ngjarjen e treguar;
• analizon marrëdhëniet midis personazheve.
Burimet: Teksti mësimor, informacione për krijimtarinë e Gi
dë Mopasan
Lidhja me fushat e tjera ose me
temat ndërkurrikulare: Histori
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Bisedë; lexim zinxhir; diskutim; pyetje-përgjigje
Organizimi i orës së mësimit
-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve: Bisedë;
Njihen nxënësit me temën e mësimit dhe diskutojnë rreth veprës letrare të Gi dë Mopasan,
duke u mbështetur në informacionet e marra për të.
-Ndërtimi i njohurive të reja: lexim zinxhir
Lexohet tregimi nga 2-3 nxënës.
Shpjegohen fjalë që mund të jenë të panjohura për nxënësit.
Pas leximit nxënësit rrëfejnë me fjalët e tyre ngjarjen që tregohet në prozën e Mopasanit.
-Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura: diskutim; pyetje-përgjigje
Kalohet në zhvillimin e ushtrimeve të rubrikës “Kuptimi”
2. Mbështetur në informacionet që kanë marrë nga mësuesi/ja e historisë, nxënësit tregojnë
cili është realiteti i kohës kur ndodh ngjarja. A ka nisur të shfaqet fort Në Francën e gjysmës së dytë
të shekullit XIX mentaliteti i biznesit që për të fituar shkelmon çdo normë njerëzore dhe morale?
3. Si mund t’I quajmë bisedat që bëjnë rreth parave palët midis njëra-tjetrës? Cili kërkon t’ia
hedh tjetrit? Ndalen xnënësit në detajet që dalin nga këto biseda.
5. Nxënësit rrëfejnë si ndryshojnë qëndrim dhe si sillen personazhet ndaj njëri-tjetrit.( herë
armiqsor e herë të djallëzuar).
Vlerësimi: Bëhet vlerësimi i punës së nxënësve sipas kompetencave
Detyrë shtëpie: Ushtrimi 4. Personazhet janë përfaqësues të borgjezisë së vogël. Mënyra si ato
sillen shpreh një mospërputhje. Midis çfarë dhe çfarë shfaqet kjomospërputhje?
79