LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
LIBËR MËSUESI GJUHA SHQIPE 9
Data___.____._______
Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX
Kompetenca: Njohuri gjuhësor
Tema mësimore: Përemri dëftor
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit
2. Kompetenca e të menduarit
3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë
4. Kompetenca personale
Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës
mësimore
Nxënësi:
• përcakton kategoritë gramatikore të përemrit dëftor;
• lakon përemrin dëftor sipas rasave;
• dallon rastet kur përemrat ai, ajo, at, ato dalin në fjali si
përemra dëftorë;
• përdor në fjali përemra dëftorë;
•dallojnë funksionet e përemrit dëftor në fjali.
Burimet: teksti mësimor, Gramatika 1 – 2, tabela të lakimit
të përemrave dëftorë.
Situata e të nxënit: Diskutim mbi
njohuritë për përemrin vetor
Fjalët kyç:
• përemra dëftorë
• numër
• gjini
• rasë
• funksione gramatikore
Lidhja me fushat e tjera ose me
temat ndërkurrikulare:
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Stuhi mendimi ; diskutim; punë e drejtuar, analizë
rasti, punë e pavarur, punë në grup
Organizimi i orës së mësimit
-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve
Mësuesi/ja udhëzon nxënësit të lexojnë fragmentin në faqen 170 dhe të dallojnë përemrat dhe
të tregojnë llojin e tyre.
-Ndërtimi i njohurive të reja:
Shkëpusim nga teksti përemrat dëftorë: ky, të këtillë, të kësaj, të tillë, këta, kjo, këtë.
Përemrat dëftorë tregojnëfrumorin ose sendin për të cilin flasim, por duke e dalluar atë nga
frymorët apo sendet të të njëjtit lloj.
Nxënësit lexojnë informacionin e ri për përemrat dëftorë:
Përemrat dëftorë kanë kategorinë e numrit, të gjinisë dhe të rasës.
Ata mund të përdoren më vete ose të shoqëruar me emra.
Përemrat ai, ajo, ata, ato kur shoqërohen me emra ose pranë tyre vendoset një ndajfolje dalin si
përemra dëftorë, p. sh.: ai djalë, ajo shkollë, ato fshatrat buzë lumit, ai aty, atë atje etj.
Përemrat dëftorë mund të dalin në fjali në funksionin e
Kryefjalës: Këta janë djamtë e shkollës sonë.
Kundrinorit të drejtë: E njeh këtë vajzë?
Kundrinorit të zhdrejtë: Asaj rruge i vendosën një emër të ri.
86