LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE TREMUJORI JANAR – MARS
Data___.____._______
Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX
Kompetenca: Njohuri gjuhësore
Tema mësimore: Gjymtyrët kryesore. Kryefjala dhe kallëzuesi
Situata e të nxënit: Punë
me tekstin
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit
2. Kompetenca e të menduarit
3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë
4. Kompetenca personale
Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës mësimore
Nxënësi:
• dallon gjymtyrët kryesore të fjalisë së thjeshtë;
• tregon me se shprehet kryefjala;
• përcakton llojet e kallëzuesit
• përshtat kallëzuesin me kryefjalën
Fjalët kyç:
• fjali dykryegjymtyrëshe
• gjymtyrë kryesore
• kryefjalë
• kallëzues
• përshtatje
Burimet: tekasti mësimor, Gramatika 2, tekste alternative
Lidhja me fushat e tjera ose
me temat ndërkurrikulare:
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: stuhi mendimi;; INSERT; punë individuale;punë në çift;
tabela e koncepteve.
Organizimi i orës së mësimit
-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve:
U jepet nxënësve teksti i mëposhtëm që të gjejnë kryefjalë dhe kallëzues.
Po binte mbrëmja. Retë e zeza rrafsh me tokën mbuluan krejt qiellin. Filloi të bjerë shi i imët. Era
e ftohtë, që kishte fryrë me tërbim tërë ditën, pushoi. Në pyll nuk pipëtinte asgjë. Asnjë gjeth, asnjë
degë nuk lëvizte nëpër lisat e rrapat shekullorë.Vetëm në të rrallë ndonjë pikë e madhe uji binte nga
maja e ndonjë peme të lartë e, pasi rrëshqiste nëpër degë, rrokullisej butë – butë mbi tokën e veshur
plot myshk.. Poshtë, ndërmjet pemëve të trasha të pyllit nuk dalloje gjë. Vetëm syri i ndonjë gjahtari
të sprovuar mund të dallonte ndonjë kafshë të vogël, që ecte pa u ndier nëpër myshkun e gjelbër
ndërmjet masës gjigande të pyllit.
-Ndërtimi i njohurive të reja:
Mësuesi/ja udhëzon nxënësit të lexojnë informacionin në faqen 202 – 203 dhe të plotësojnë
tabelën INSERT.
√ + - ?
shënohet shënohet informacioni
informacioni, që që është ndryshe nga
nxënësit e kanë të ri; ajo që nxënësit dinë;
shënohet informacioni
që nxënësit e dinë, ose
mendojnë se e dinë
shënohet informacioni
që është i paqartë për
nxënësit.
Më pas nxënësit punojnë ushtrimin 1 ku do të gjejnë gjymtyrët kryesore të fjalisë dhe do të
tregojnë me se janë shprehur ato.
-Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura:
Ushtrimi 2 zhvillohet sipas kërkesës.
Në ushtrimin 3 nxënësit, pasi e kanëlexuar tekstin dhe kanë gjetur gabimet në përshtatje mes
139