17.12.2019 Views

LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

TEMA MËSIMORE: Shkruajmë biografi dhe CV

(ora e dytë)

Rezultatet e të nxënit të kompetencave të fushës

sipas temës mësimore:

Kupton mënyrën e duhur të ndërtimit të një CV-je.

Interpreton rëndësinë praktike të këtij lloj shkrimi.

Ndërton një CV sipas strukturës së dhënë.

Diskuton rreth ndryshimeve mes CV-së dhe

autobiografisë.

PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE TREMUJORI PRILL – QERSHOR

Data___.____._______

SITUATA E TË NXËNIT: Një CV pune e

ndërtuar saktë

FJALËT KYÇ:

CV

Edukim

Aftësi

Gjuhë

Kualifikim

Kompjuter

BURIMET: Tekst mësimor, kompjuter, modele të Lidhja me fushat e tjera ose me temat

ndryshme CV-sh.

ndërkurrikulare:

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Stuhi mendimi, shkrim i lirë, diskutim

ORGANIZIMI I ORËS SË MËSIMIT

Lidhja e mësimit me njohuritë e mëparshme: Stuhi mendimi

Çfarë dini për shkrimin autobiografik? Çfarë synon një shkrim i tillë?

Psë biografitë dhe autobiografitë mund t’i konsiderojmë edhe si tekste të ndërmjetme?

Sot, ndeshemi rëndom me termin CV. Çfarë përkufizimi do t’i bënit këtij termi?

Ku qëndron vlera praktike e një CV-je?

Ndërtimi i njohurive të reja: Shkrim i lirë

Nxënësit punëojnë me tabelën e tekstit dhe ndërtojnë CV-në e tyre aty ose në fletoren e punës

me shkrim në rast se duan të sjellin informacion më të detajuar.

Prezantim i rezultateve të arritura: Diskutim me grupe

Në grupe dyshe nxënësit diskutojnë CV-të e njëri – tjetrit duke bërë edhe një vlerësim të mënyrës

së ndërtimit të tyre.

Diskutim i drejtuar: Bëni dallimin mes një shkrimi autobigrafik dhe një CV-je duke u bazuar

kryesisht te qëllimi i secilit shkrim.

Vlerësim: Vlerësohet saktësia e të dhënave në CV.

199

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!