LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE TREMUJORI PRILL – QERSHOR
Data___.____._______
Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX
Kompetenca: Njohuri gjuhësore
Tema mësimore: Fjalia ftilluese kryefjalore dhe kundrinore
Situata e të nxënit: Analizë e
fjalisë së përbërë
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
· 1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit
· 2. Kompetenca e të menduarit
· 3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë
4. Kompetenca personale
Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës
mësimore
Nxënësi:
• përcakton llojin e fjalisë së nënrënditur ftilluese
• dallon mjetin lidhës
• kthen fjalitë e thjeshta në fjali të përbëra ftilluese
Fjalët kyç:
• fjali ftilluese
• kryefjalore
• kundrinore
• mjete lidhëse
• rendi i pjesëve
• përdor aty ku duhet presjen.
Burimet:teksti mësimor, Granatika 2, tekste alternative
Lidhja me fushat e tjera ose me
temat ndërkurrikulare:
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Stuhi mendimi Punë e drejtuar, Punë e pavarur
Organizimi i orës së mësimit
-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve:
-Ç’është fjalia ftilluese?
-Cili është roli i pjesës së nënrenditur në fjalinë e përbërë ftilluese?
-Cilave pyetje u përgjigjet pjesa e nënrenditur kryefjalore? Po pjesa e nënrenditur kundrinore?
Përgjigjet e pyetjeve nxënësit i shoqërojnë me shembuj.
-Ndërtimi i njohurive të reja:
U kërkohet nxënësve të lexojnë fragmentin në fillim të faqes 234 dhe të dallojnë fjalitë e përbëra
duke treguar llojin e tyre.
Dallojnë mjetin me të cilin lidhet pjesa e nënrenditur ftilluese kryefjalore dhe kundrinore me
pjesën nga e cila varen.
Sqarohet rendi i pjesës së nënrenditur ftilluese në fjalinë e përbërë dhe kur vendoset presja
midis pjesëve në fjalinë e përbërë ftilluese.
Punë e drejtuar: ushtrimi 1. Nxënësit thonë llojin e fjalisë së përbërë, dallojnë pjesën kryesore
dhe të nënrenditur dhe tregojnë mjetin lidhës.
-Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura:
Punë e pavarur: ushtrimi 2. Fjalitë ethjeshta kthejini në fjali të përbëra në mënyrë që kryefjala
dhe kundrinori të shprehen me pjesë të nënrenditura ftilluese.
Ushtrimi 3. Nxënësit tregojnë llojin e fjalisë së përbërë dhe I rishkruajnë në mënyrë që të
theksohet e të vihet në dukje ajo që thuhet në pjesën kryesore. P.sh.:
-Asnjërit nuk i shkoi ndër mend që vënia në skenë e dramës do të na krijonte gjithë ato problem.
-Që vënia në skenë e dramës do të na krijonte gjithë ato problem, asnjërit nuk i shkoi ndër mend.
Ushtrimi 4. Nxënësit dallojnë pjesët e nënrenditura kruefjalore dhe kundrinore dhe shpjegojnë
mungesën e mjetit lidhës.
Vlerësimi: Bëhet vlerësimi i nxënësve për aktivizimin gjatë orës së mësimit, për saktësinë dhe
argumentimin e përgjigjeve.
Detyrë shtëpie: Bëni një tekst me temë të lirë ku të përdorni fjali të përbëra ftilluese.
211