LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE TREMUJORI SHTATOR – DHJETOR
Data___.____._______
Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë
shqipe
Shkalla: IV
Klasa: lX
Kompetenca: Të lexuarit
Tema mësimore: Qumështi i vdekjes (ora e dytë)
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit
2. Kompetenca e të menduarit
3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë
4. Kompetenca personale
Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës
mësimore
Nxënësi:
• dallon të përbashkëtat legjendave shqiptare nga ato
ballkanike;
• gjen elementet e magjishme në legjendë e në tregim
dhe përcakton në ç’raport janë me njëra-tjetrën.
• dallon figurat letrare në tregim
• paraqet nëpërmjet një eseje ndjenjat dhe emocionet
që provoi gjatë leximit.
Situata e të nxënit: Qumështi i
vdekjes
Fjalët kyç:
• qumështi i vdekjes
• tre vëllezër
• në mbrëmje
• muros
• legjendë
Burimet: teksti mësimor, Legjenda e Rozafës, Tregime Lidhja me fushat e tjera ose me
dhe legjenda ballkanike.
temat ndërkurrikulare: Histori
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Diskutim, tabela e krahasimit, punë individuale, punë dyshe, kllaster
Organizimi i orës së mësimit
-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve: Diskutim
Mësimi fillon me leximin e detyrave të shtëpisë, ushtrimi 10:
Te nusja e murosur do parë: a) nëna me dashurine e thellë e të gjerë sa deti për birin e saj; b) gruaja e
nënshtruar që e nëpërkëmbin; c) gruaja e dashururar pas bashkëshortit; d) shqiptarja që do mbi gjithçka
atdheun e saj
Nxënësit kanë argumentuar alternativën e zgjedhur.
-Ndërtimi i njohurive të reja: tabela e krahasimit, punë individuale
Rilexohet edhe një herë tregimi dhe nxënësit punojnë me ushtrimet e rubrikës “Analizë”
Mbështetur në informacionet e mëparshme, nxënësit dallojnë pikat e përbashkëta midis legjendave shqiptare
dhe varanteve të ndryshme të legjendës ballkanike.
Nxënësit gjejnë arsyen e vetëvrasjes së vëllait të vogël. A përbën kjo një motiv tjetër eë tregim?
Autorja i kushton vëmendjen kryesore murimit.Çfarë mënyre gjen ajo për të mbajtur gjallë kureshtjen?
Nxënësit dallojnë elementet e magjishme e të çuditshme mbitë cilat ndërtohen legjendat dhe ato që janë
përdorur në tregim duke treguar në ç’raport janë me njëra-tjetrën.
-Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura: punë dyshe, kllaster
Në këtë fazë të orës së mësimit nxënësit do të punojnë me ushtrimet e rubrikës “Interpretimi”
Nxënësit diskutojnë rreth ndërtimit të tregimit.
-Në cilën vetë është shkruar tregimi?
-Cilat figurat letrare ndihmojnë në dhënien e kuptimit të fshehur në fjalët e vëllait të madh: “….ne I duhemi
njëri-tjetrit, siç i duhen tërfilit tri fletët e tij.”
Vlerësimi: Bëhet vlerësimi i vazhdueshëm i nxënësve në të gjitha hapat e orës mësimore.
Detyrë shtëpie: Bëni një ese përshkruese ku të paraqisni ndjenjat dhe emocionet që provuat nga
lëximi i këtij tregimi.
49