17.12.2019 Views

LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE TREMUJORI PRILL – QERSHOR

Data___.____._______

Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX

Kompetenca: Njohuri gjuhësore

Situata e të nxënit: Punë me tekstin

Tema mësimore: Ushtrime

Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:

1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit

2. Kompetenca e të menduarit

3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë

4. Kompetenca personale

Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës Fjalët kyç:

mësimore

Nxënësi:

• dallon llojet e fjalisë sipas gjymtyrës kryesore;

• përcakton tipat e fjalisë sipas kumtimit;

• kthen në normën letrare fjalët dialektore;

• dallon fjalitë pohore dhe mohore;

• ndërton fjali të llojeve të ndryshme.

• fjali dykryegjymtyrëshe

• fjali njëkryegjymtyrëshe

• fjali dëftore

•fjali pyetëse

•fjali pohore

•fjali mohore

• normë letrare

Burimet: teksti mesimor, tekste alternative

193

Lidhja me fushat e tjera ose me

temat ndërkurrikulare:

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Punë e pavarur; Krijo në dyshe – krahaso; Punë

individuale; Rrjeti i diskutimit.

Organizimi i orës së mësimit

-Hapi I: Punë e pavarur

Lexohet detyra e shtëpisë dhe diskutohet rreth saj.

Nxënësit punojnë ushtrimin 1:

Gjeni në fragmentin e dhënë llojet ndryshme të fjalive sipas gjymtyrës kryesore dhe sipas kumtimit.

Gjeni shmangiet drejtshkrimore dhe kthejini ato në shqipen standarde.

-Hapi II:

Punë e pavarur : Ushtrimi 2. Nxënësit dallojnëfjalitë sipas llojit të kumtimit që përcjellin dhe

shkruajnë në shqipen standarte fjalët dialektore.

Krijo në dyshe – krahaso – diskuto: Ushtrimi 3. Duke kuptuar mirë fjalët e personazhit Adham –

Utinxënësit ndërtojnë fjalët e bashkëbiseduesit të tij sit ë ishin përballë njëri – tjetrit hde më pas i

krahasojnë dhe diskutojnë me shokët .

Punë individuale: Në ushtrimin 4 nxënësit gjejnë fjalitë e thjeshta dhe të përbëra dhe thonë llojin

e fjalisë së përbërë, duke treguar mjetin lidhës midis pjesëve.

Në ushtrimin 5 nxënësit dallojnë fjalitë pohore dhe mohore dhe interpretojnë pohimin e mohimin

e tyre.

-Hapi III: Rrjeti i diskutimit.

Ndahet klasa në dy grupe dhe diskutojnë rreth kësaj teme:

Më mirë në një shkollë të arsimit të përgjithshëm

PO apo të arsimit professional? JO

Gjatë diskutimit nxënësit do të japin argumentet e tyre pro ose kundër.Në fund flasin për përdorimin

e fjalive pohuese dhe mohuese në debatin e tyre.

Vlerësimi: Vlerësim me notë sipas gjykimit të mësuesit për aktivizimin e nxënësve, angazhimin në

nxjerrjen e njohurive të reja, saktësinë dhe aktivizimin në ushtrime.

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!