17.12.2019 Views

LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE TREMUJORI SHTATOR – DHJETOR

Data___.____._______

Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX

Kompetenca: Të lexuarit

Tema mësimore: Ay mal (ora e parë)

Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:

• 1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit

• 2. Kompetenca e të menduarit

• 3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë

4. Kompetenca personale

5.Kompetenca digitale

Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës mësimore

Nxënësi:

• hulumton informacione rreth ngjarjeve të rëndësishme të vitit

1913;

• veçon fakte gjeografike, historike dhe heroike të përmendura në

tekst;

• gjen fjalë kyçe me të cilat shkrimtari shpreh dashurinë, krenarinë

dhe dhimbjen e tij;

• dallon metaforës dhe hiperbolës me të cilat shprehet drama

shqiptare.

Burimet: Teksti “Gjuha shqipe 9”, Libri “Historia e Shqipërisë”,

informacione nga internet, harta e Shqipërisë.

Situata e të nxënit: Harta e

Shqipërisë

Fjalët kyç:

• male

• perëndim

• Shqipëria jonë

• dielli i mëngjesit

Lidhja me fushat e tjera ose

me temat ndërkurrikulare:

Histori, Gjeografi

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: kërkim-hulumtim, diskutim, lexim zinxhir,

organizuesi grafik, punë e drejtuar, diskutim

Organizimi i orës së mësimit

-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve. Stuhi mendimi

Nxënësit janë udhëzuar paraprakisht të gjejnë dhe të sjellin në klasë informacione rreth ngjarjeve

të rëndësishme historike të vitit 1913 dhe diskutojnë rreth tyre.

Më pas nxënësit gjejnë në hartën e Shqipërisë vendndodhjen e maleve, krahinave të ndryshme,

liqeneve etj.

-Ndërtimi i njohurive të reja:

Fillimisht mësuesi/ja i njeh nxënësit me temën e mësimit dhe autorin e tekstit;

Mit’hat Frashëri, anëtar i familjes së njohur të Frashërllinjve, nisi të merrej me krijimtari letrare

që prej vitit 1897 dhe filloi të botonte “Kalendarin kombiar”, të cilin e botoi pa ndërprerje deri

në vitin 1928. Në shkrimet publicistike ai përdori kryesisht pseudonimin Lumo Skëndo, ndërsa

në botimet e ndryshme përdori pseudonime të tjera. Më 1901 ka shkruar jetëshkrimin për Naim

Frashërin, përmbledhjen “Hi dhe shpuzë”, studimin mbi shqiptarët dhe të ardhmen e tyre të pagëzuar

si “Pritmi i Shqipërisë”, ese sociopolitike dhe etnike “Plagët tona” (1924) etj. Mit’hat Frashëri ka

përkthyer në shqip veprat “Guillaume Tell” të Lamartinit (1898), “Bëje të mirën pa hidhe në det” e

Franc Hofmanit (1900), “Robinson Crusoe” e Defosë (1909) dhe “Psikologjia e edukatës” e G. Le Bon

(1923).

-Pas kësaj zgjidhen 3-4 nxënës që të lexojnë zinxhir njëri pas tjetrit pjesën “Ay mal”.

33

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!