LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE TREMUJORI PRILL – QERSHOR
Data___.____._______
Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX
Kompetenca: Njohuri gjuhësore
Situata e të nxënit: Punë me tekstin
Tema mësimore: Leksiku i gjuhës shqipe
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit
2. Kompetenca e të menduarit
3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë
4. Kompetenca personale
5. Kompetenca digitale
Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës
mësimore
Nxënësi:
• njeh rrugët e pasurimit të leksikut të gjuhës shqipe;
• dallon shtresat e leksikut;
• përcakton fjalë të leksikut aktiv dhe atij pasiv;
Fjalët kyç:
• leksiku i gjuhës shqipe
• burimi i leksikut
• lekskik aktiv
• lekskik pasiv
• fjalë të huazuara
• gjuhë standarde
Lidhja me fushat e tjera ose me
temat ndërkurrikulare:
Burimet: teksti mësimor, Fjalori i Gjuhës së Sotme Shqipe,
tekste alternative.
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Punë e drejtuar; Diskutim; Punë e pavarur; Punë në
grupe.
Organizimi i orës së mësimit
-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve: Punë e drejtuar;
Mësuesi/ja udhëzon nxënësit të lexijnë fragmentin e marrë nga novella e M. Kutelit “Vjeshta e
Xheladin Beut”. Diskutohet rreth fjalëve me shkronja të pjerrëta. Nga i merr ato autori dhe çfarë
ngjyrimi emocional kanë?
Fjalët dhe shprehjet Kuteli i merr nga burimi autokton (popullor).
-Ndërtimi i njohurive të reja:
U kërkohet nxënësve të lexojnë informacionin në faqen 244 dhe më pas t’u përgjigjen pyetjeve:
Ku bën pjesë gjuha shqipe në listën e gjuhëve të botës? Ç’kuptojmë me leksik të një gjuhe? Cilët
janë faktorët që ndikojnë në zhvillimin e leksikut? Ku dallon leksiku i gjuhës shqipe nga leksiku i
gjuhës letrare shqipe? Sa fjalë përmban fjalori i gjuhës shqipe?
Nxënësit zhvillojnë ushtrimin 1 ku do të dallojnë fjalë të vëçanta në poezinë e Poradecit dhe do
të thonë nëse I përkasin fjalorit aktiv apo pasiv.
-Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura:
Nxënësit do të punojnë me ushtrimin 2 ku do të dallojnë veçoritë e të folutirt të personazhit; nga
çfarë shtrese e burimesh i merr ajo fjalët që përdor.
Punë në grupe:
gr.1 – ushtrimi 3. Gjeni fjalët dialektor dhe shpjegoni me ç’kuptim stilistik janë përdorur.
gr. 2 – ushtrimi 4. Gjeni historizmat në fragmentin e marrë nga romani “Kështjella” dhe thoni
përse janë përdorur.
Vlerësimi: Bëhet vlerësimi i nxënësve për aktivizimin gjatë orës së mësimit, për saktësinë dhe
argumentimin e përgjigjeve.
Detyrë shtëpie: Hartoni nnjë listë fjalësh nga krahina juaj dhe i ktheni në gjuhën standarde.
223