LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
LIBËR MËSUESI GJUHA SHQIPE 9
Data___.____._______
Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX
Kompetenca: Njohuri gjuhësore
Tema mësimore: Fjali e përbërë me nënrenditje mënyrore
Situata e të nxënit: Pallati i
ëndrrave
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit
2. Kompetenca e të menduarit
3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë
4. Kompetenca personale
Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës mësimore
Nxënësi:
• dallon pjesën e nënrenditur mënyrore në fjalinë e përbërë;
• përcakton mjetin lidhës në fjalinë e përbërë mënyrore;
• plotëson fjalinë e thjeshtë me pjesë të nënrenditur mënyrore.
Fjalët kyç:
• fjali e përbërë.
• pjesë e nënrenditur
mënyrore
• rendi i pjesëve
Burimet: teksti mësimor, Granatika 2, tekste alternative
• përdorimi i presjes
Lidhja me fushat e tjera ose
me temat ndërkurrikulare:
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Stuhi mendimi Punë e drejtuar, Punë e pavarur
Organizimi i orës së mësimit
-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve:
Rikujtojmë së bashku:
-Ç’tregon rrethanori i mënyrës?
-Me se shprehet rrethanori i mënyrës?
Lexohet fragmenti “Nëpunësi i pallatit të ëndrrave” dhe gjejnë fjalitë e përbëra , tregojnë llojin ë
nënrenditjes.
-Ndërtimi i njohurive të reja:
Nxënësit njihen me informacionin e ri për fjalinë e përbërë me pjesë të nënrenditur mënyrore.
Diskutojnë rreth mjetit lidhës midis pjesës kryesore dhe pjesës së nënrenditur mënyrore dhe
përdorimit të presjes.
Ushtrimi 1. Nxënësit vendosin lidhëzat mënyrore në vendin e duhur.
-Prezantimi dhe demonstrimi i rezultateve të arritura:
Punë e pavarur:
Ushtrimi 2. Nxënësit ndërtojnë fjali me pjesë të nënrenditura mënyrore duke përdorur lidhëzat
sikundër, sikundër se, ashtu siç, si, sikur.
Ushtrimi 3. Dalloni pjesën kryesore dhe pjesën e varur mënyrore në fjalitë e dhëna dhe
komentojnë vendosjen e shenjave të pikësimit.
Punë në grupe: 1-ushtrimi 4
2-ushtrimi 5
Ndërtojnë fjali të përbëra mënyrore nga fjalitë e thjeshta.
Në varësi të kohës së mbetur mësuesi punon me nxënësit me tekste alternative.
Vlerësimi: Bëhet vlerësimi i nxënësve për aktivizimin gjatë orës së mësimit, për saktësinë dhe
argumentimin e përgjigjeve.
Detyrë shtëpie: Ushtrimi 6, faqe 237.
212