17.12.2019 Views

LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE TREMUJORI JANAR – MARS

Data___.____._______

FUSHA: Gjuhët dhe komunikimi LËNDA: Gjuhë shqipe SHKALLA: 4 KLASA: IX

TEMA MËSIMORE: Eseja e krahasim – kontrastit (ora e

parë)

SITUATA E TË NXËNIT: Krahasoj dhe

përcaktoj ngjashmëri dhe ndryshime

Rezultatet e të nxënit të kompetencave të fushës

sipas temës mësimore:

Evidenton tiparet e esesë së krahasim – kontrastit.

Kupton drejt konceptet “krahasim” dhe “kontrast”.

Bën krahasimin e figurave të dhëna në tekst.

Plotëson tabelën e të dhënave krahasuese në tekst.

BURIMET: Tekst mësimor, fletore e punës me shkrim,

pamje, foto

FJALËT KYÇ:

Ese

Krahasim

Kontrast

Vlerë

Rëndësi

Tipare

Lidhja me fushat e tjera ose me

temat ndërkurrikulare: pikturë,

fotografi, folklor

Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Stuhi mendimi, tryeza rrethore, diskutim

ORGANIZIMI I ORËS SË MËSIMIT

Lidhja e mësimit me njohuritë e mëparshme: Stuhi mendimi

Çfarë dini për esenë dhe veçanërisht për esenë argumentuese?

Çfarë mund të thoni për esenë nëse niseni nga fakti që domethënia e saj është “të provosh”?

A mendoni se esetë mund të shkruhen për çdo lloj subjekti e tematike? Jepni mendim të

argumentuar.

Ku qëndron vlera njohëse dhe praktike e një eseje?

Kur dëgjoni të flitet për ese të krahasim – kontrastit, çfarë mendoni se duhet të realizojë një ese

e tillë?

Ndërtimi i njohurive të reja: Tryeza rrethore

Fillimisht nxënësit vërejnë me vëmendje fotot e paraqitura në tekst dhe diskutojnë rreth

ngjashmërive dhe ndryshimeve që vënë re mes kostumeve popullore të prezantuara në këto foto.

Plotësojnë tabelën e dhënë në tekst dhe disa nxënës lexojnë e të tjerët plotësojnë mendimet.

Nxënësit ndërtojnë gjithashtu diagramin e Venit për ta përforcuar edhe më mirë idenë e

krahasimit dhe kontrastit.

Prezantim i rezultateve të arritura: Diskutim

- Përmes një bisede të lirë nxënësit diskutojnë rreth tematikave që mund të trajtojë eseja e krahasim –

kontrastit dhe gjithashtu rreth vlerës njohëse e praktike që bart eseja e këtij lloji.

151

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!