LIBËR-MËSUESI-GJUHA-SHQIPE-9-
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
PLANIFIKIMI I ORËS MËSIMORE TREMUJORI SHTATOR – DHJETOR
Data___.____._______
Fusha: Gjuhët dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Shkalla: IV Klasa: lX
Kompetenca: Njohuri gjuhësore
Tema mësimore: Foljet kalimtare dhe jokalimtare
Situata e të nxënit: Sa bukur
në fshatin tonë malor
Rezultatet e të nxënit sipas kompetencave kyçe:
1. Kompetenca e komunikimit dhe e të shprehurit
2. Kompetenca e të menduarit
3. Kompetenca e të mësuarit për të nxënë
4. Kompetenca personale
Rezultatet e të nxënit të kompetencave sipas temës mësimore
Nxënësi:
• dallon foljet në fjali;
• përcakton kategoritë gramatikore të foljes;
• dallon foljet kalimtare dhe jokalimtare
Fjalët kyç:
• folje kalimtare
• folje jokalimtare
• kundrinor i drejtë
• kundrinor i zhdrejtë
• ndërton fjali me folje kalimtare dhe jokalimtare
Burimet: teksti mësimor, Gramatika 1, tekste të ndryshme
Lidhja me fushat e tjera ose
me temat ndërkurrikulare:
Metodologjia dhe veprimtaritë e nxënësve: Stuhi mendimi-kllaster; Punë individuale; Diskutim.
Organizimi i orës së mësimit
-Lidhja e temës me njohuritë e mëparshme të nxënësve:
Mësuesi/ja së bashku me nxënësit rikujtojnë njohuritë e marra më parë për foljen.
Ç’është folja? Ç’tregon ajo? Cilat janë kategoritë gramatikore të foljes? Etj.
Me përgjigjet e pyetjeve nxënësit plotësojnë kllasteri për foljen.
Pjesë e ndryshueshme e ligjëratës
përshtatet në vetë
dhe numër
me kryefjalën
Folja
emërton
veprim
gjendje
të një frymori a sendi
është kalimtare
ose jokalimtare
ndahet sipas kuptimit dhe rolit që kryejnë
kategoria gramatikore
-me kuptim të plotë
- ndihmëse
Veta
-gjysmëndihmëse
numri ka formë: sipas vetës që përdoren
koha
-veprore
mënyra
ose
diateza -joveprore * vetore përdoret në të tria vetat
* njëvetore vetëm në vetën e tretë
*pavetore
nuk marrin kryefjalë
97