SLEDI DO DAVNIH DNI PRIROČNIK K BERILU 1 - Založba Izolit
SLEDI DO DAVNIH DNI PRIROČNIK K BERILU 1 - Založba Izolit
SLEDI DO DAVNIH DNI PRIROČNIK K BERILU 1 - Založba Izolit
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
70<br />
Sledi do<br />
davnih Fran<br />
dni<br />
Levstik<br />
MARTIN KRPAN Z VRHA<br />
Tematska analiza besedila<br />
Užitek pripovedovanja, pričakovanja zgodbe, vznemirljivo potovanje<br />
v svet, ki ga ni več, hkrati pa preoblikovanje klasičnega besedila v (sodobni)<br />
strip – vse to uokvirja šolsko interpretacijo Levstikovega Martina Krpana.<br />
Izbrani odlomek je »priprava« na podrobnejšo obravnavo besedila v višjih<br />
razredih, hkrati pa ponazarja razliko med avtorjem in pripovedovalcem. Ta<br />
razlika je, hkrati z zaznavanjem posebnosti dogajalnega časa in načinov<br />
njegovega izražanja, tudi značilnost didaktičnega instrumentarija, ki v<br />
drugem delu spodbuja tudi primerjavo med prvotnim besedilom in njegovo<br />
predelavo v strip. Bi torej uvodna motivacija lahko izhajala iz pogovora o<br />
tem, kaj je strip, kdo so njegovi junaki in kakšne so zgodbe v njem<br />
CILJI<br />
Učenci<br />
• glasno in tiho berejo odlomek iz knjige,<br />
• utrjujejo si stališče o pomembnosti književnega sveta,<br />
• identificirajo se s književnim junakom,<br />
• zgodbo povežejo s svojimi željami,<br />
• razvijajo zmožnost za identifikacijo, upovedujejo domišljijske svetove<br />
tako, da postavijo sebe za osrednjo književno osebo in projicirajo svoje<br />
lastnosti v književne junake,<br />
• oblikujejo si domišljijsko-čutno predstavo dogajalnega prostora in časa,<br />
• vstopajo v ustvarjalni dialog z besedilom in literarni svet povezujejo s<br />
svojim izkušenjskim in čustvenim svetom.<br />
UVODNA MOTIVACIJA<br />
Čarobna vrečka<br />
Učitelj pripravi čarobno vrečko z listki imen znanih junakov: Harry Potter, Peter<br />
Klepec, Pika Nogavička … V vrečki ni Martina Krpana.<br />
Nekaj učencev iz vrečke izvleče svoj listek. Razložijo, v čem so junaki posebni.<br />
NAJAVA BESEDILA<br />
Učitelj napove, da bodo spoznali še enega izjemnega junaka.<br />
PREMOR PRED BRANJEM<br />
Učenci se umirijo in pozornost usmerijo na branje.<br />
INTERPRETATIVNO BRANJE<br />
Učitelj interpretativno prebere odlomek iz knjige. Berila so še zaprta.<br />
Primer šolske interpretacije je pripravila:<br />
Tina Sušnik<br />
OŠ Gorje<br />
ČUSTVENI PREMOR<br />
Učenci podoživijo besedilo in poglobijo vtise.<br />
IZRAŽANJE <strong>DO</strong>ŽIVETIJ<br />
Učitelj učencem razdeli liste, na katere narišejo Martina Krpana, kot si ga sami<br />
predstavljajo po prebranem odlomku.<br />
128 <strong>PRIROČNIK</strong> K <strong>BERILU</strong> <strong>SLEDI</strong> <strong>DO</strong> <strong>DAVNIH</strong> <strong>DNI</strong>