Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Gjej llojin e rimës në poemën e Naimit.<br />
……………………………………………………………<br />
Në fund të orës së mësimit bëhet vlerësimi i nxënësve pjesëmarrës.<br />
Përmbledhje e orës.<br />
Konkluzione.<br />
Detyra.<br />
Sintaksë.<br />
Rrethanorët. Rrethanori i vendit <strong>dhe</strong> i kohës.<br />
Ora e parë<br />
Objektivat:<br />
- Të dallojnë rrethanorët në fjali <strong>dhe</strong> të përcaktojnë llojin e tyre.<br />
- Të dallojnë natyrën <strong>dhe</strong> funksionin e rrethanorit të vendit <strong>dhe</strong> të kohës në fjali.<br />
- T’i përdorin drejt këta rrethanorë në fjali.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi i parë. Punë e pavarur. Nxënësit plotësojnë skemën:<br />
Fjalia<br />
Gjymtyrë kryesore gjymtyrë të dyta<br />
Kryefjala + kallëzuesi përcaktori + ………..<br />
……………………..<br />
Hapi i dytë. Brainstorming.<br />
Cili është funksioni i gjymtyrëve të dyta?<br />
Çfarë funksioni luajnë rrethanorët në fjali? Me cilën gjymtyrë li<strong>dhe</strong>n në fjali?<br />
Nxënësit japin informacionin që ata kanë <strong>dhe</strong> është mësuesi që bën plotësimet e<br />
nevojshme.<br />
Hapi i tretë. Kllaster + Praktikë e drejtuar.<br />
Kllaster për rrethanorët, llojet.<br />
Rrethanori<br />
Lexohet teksti i dhënë në mësim <strong>dhe</strong> nënvizohen rrethanorët. Nxënësit së bashku me<br />
mësuesin përcaktojnë llojin e tyre.<br />
Hapi i katërt. Mësuesi ndalet më gjerë në shpjegimin e rrethanorit të vendit <strong>dhe</strong> kohës.<br />
Mësuesi duhet t’u bëjë të qartë nxënësve: