Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Reflektimi. Punë e pavarur<br />
Nxënësit punojnë në fletore në mënyrë individuale.<br />
Portretizoni dy personazhet kryesore:<br />
Teli<br />
Valteri<br />
Gesleri<br />
Në fund mësuesi vlerëson nxënësit sipas aktivizimit të tyre.<br />
Përmbledhje e orës. Konkluzione. Detyra.<br />
Të folurit<br />
24- Dramatizim - ora e parë<br />
Të lexuarit<br />
Moikom Zeqo<br />
Lulja e Gentit<br />
Ora e parë<br />
Objektivat:<br />
- Të identifikojnë personazhet e pjesës.<br />
- Të diskutojnë për veprimet që nxjerrin në pah marrëdhëniet e Gentit me malësorin.<br />
- Të dallojnë problemet që trajtohen në këtë tregim.<br />
Mjetet e punës: Tabela e zezë, shkumësa me ngjyra, gjuha shqipe 6.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi i parë. Mësuesi shkruan në tabelë shprehjen Kulja e irisit.<br />
Ai u drejtohet nxënësve: Ç’ju kujton kja shprehje? Çdo të thotë të kujdesesh pë r bimët?<br />
Ju a tregoni kujdes për to?<br />
Dëgjohen mendimet e nxënësve.<br />
Hapi i dytë. Mësuesi informon se kjo është e<strong>dhe</strong> tema e ditës së sotme.<br />
Ai u drejton pyetje: E keni lexuar ju këtë tregim? A ju ka pëlqyer? Ç’ju ka bërë<br />
përshtypje?<br />
Mësuesi vendos një nxënës të lexojë tregimin. Më pas kalohet në kuptimin e tekstit<br />
nëpërmjet rubrikës Hap pas hapi.<br />
Si e përshkruan autori mjedisin e bjeshkëve? Përdor e<strong>dhe</strong> detaje nga teksti.<br />
Ku e kishin vendosur Maleusi? Cili kujdesej tashmë për të? A i bënte djali të gjitha<br />
përkujdesjet ndaj princit? Pse?<br />
Hapi i tretë. Bisedë e lirë.<br />
Çfarë ndieni ju:<br />
Për lulen e irisit<br />
Për princin Gent<br />
Nxënësit shprehni mendimet e tyre.<br />
Hapi i katërt.. Punë e pavarur në fletore. Klasa ndahet në grupe.<br />
Grupi i parë. Si e kuptoni marrëdhënien: