Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Hapi i tretë. Jep sqarime në lidhje me hapat që duhen ndjekur për përgatitjen <strong>dhe</strong><br />
realizimin e një interviste.<br />
Para se të organizojmë një intervistë ne duhet të kemi parasysh disa gjëra:<br />
- Caktimi i datës, vendit <strong>dhe</strong> orës së takimit.<br />
- Parapërgatitje përsa u përket pyetjeve, që do t’i drejtojmë të intervistuarit.<br />
- Të tregojmë respekt e mirësjellje.<br />
- Të mbajmë shënime, të inçizojmë bisedën.<br />
Hapi i katërt. Bisedë.<br />
Si mendoni ju:<br />
1. Pse intervistohet një person?<br />
2. Cilët njerëz intervistohen më shpesh? Pse?<br />
3. Ç’pret lexuesi nga një intervistë?<br />
Hapi i pestë. Punë e pavarur.<br />
Skedë pune<br />
Bëni një skemë me pyetje të cilat do të donit t’ia drejtonit personit që dëshironi të intervistoni.<br />
Shënoni emrin e personit <strong>dhe</strong> thoni se përse dëshironi ta intervistoni?<br />
Intervistë me ……………………………..<br />
Pyetja 1: ………………………………………………………………………………….<br />
Pyetja 2:……………………………………………………………………………………<br />
Pyetja 3: ……………………………………………………………………………………<br />
Pyetja 4: ………………………………………………………………………………………<br />
Pyetja 5: ………………………………………………………………………………………<br />
Lexohen disa prej skedave me pyetje në klasë.<br />
Sintaksë<br />
Ushtrime. ( Llojet e fjalive të përbëra me bashkërenditje)<br />
Ora e dytë<br />
Objektivat:<br />
- Të dallojnë fjalitë e përbëra bashkërenditëse nga ato nënrenditëse.<br />
- Të gjejnë mjetin lidhës <strong>dhe</strong> të përcaktojnë llojin e tyre.<br />
- Të kthejnë fjalitë e përbëra bashkërenditëse jolidhëzore në fjali lidhëzore.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi i parë. Kontroll i detyrave të shtëpisë <strong>dhe</strong> diskutim rreth tyre.<br />
Hapi i dytë. Punë e pavarur. Ushtrimet 3 <strong>dhe</strong> 4.<br />
Në tekstin e dhënë nxënësit duhet të dallojnë fjalitë e thjeshta <strong>dhe</strong> të përbëra, të ndajnë<br />
pjesët e fjalive të përbëra <strong>dhe</strong> të rrethojnë mjetin lidhës.<br />
Më pas duhet të veçojnë fjalitë e përbëra me bashkërenditje <strong>dhe</strong> të përcaktojnë llojin e<br />
tyre.