Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Objektivat:<br />
- Të identifikojë personazhet e pjesës.<br />
- Të diskutojë për personazhin i cili i ka bërë më shumë përshtypje.<br />
- Të bëjnë krahasimin ndërmjet dy figurave :Akilit <strong>dhe</strong> Hektorit.<br />
Mjetet e punës: Tabela e zezë, shkumësa me ngjyra, gjuha shqipe 7.<br />
Zhvillimi i mësimit.<br />
E Brainstroming<br />
R Diskutim<br />
R Punë e pavarur<br />
Evokimi. Brainstorming.<br />
Cilët janë personazhet e fragmentit?<br />
Pse heroit Hektor nuk i dri<strong>dhe</strong>t syri kur babai i drejtohet për të pasur kujdes?<br />
Ç’kuptoni nga biseda ndërmjet Akilit <strong>dhe</strong> Hektorit?<br />
Realizimi i kuptimit. Diskutim.<br />
Cilat personazhe të kësaj poeme ju kanë lënë mbresa më të thella? Jepni mendimin tuaj.<br />
Reflektimi .Punë e pavarur.<br />
Ndahet klasa në grupe.<br />
Grupi i parë<br />
Si e cilësoni episodin kur:<br />
Andromaka flet mbi kufomën e Hektorit …<br />
Grupi i dytë.<br />
Përpiquni të bëni krahasimin midis dy figurave kryesore: Akilit <strong>dhe</strong> Hektorit<br />
Mësuesi vlerëson nxënësit sipas aktivizimit të tyre.<br />
Përmbledhje e orës. Konkluzione. Detyra.<br />
Morfologji<br />
Ushtrime<br />
Objektivat:<br />
- Shih objektivat e orës 49.<br />
Zhvillimi i përmbajtjes<br />
1. Hapi i parë. Mësuesi e fillon orën e mësimit me leximin e detyrave të shtëpisë. Disa<br />
nxënës lexojnë krijimet e tyre <strong>dhe</strong> evidentojnë foljet në habitore e dëshirore.