20.02.2013 Views

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

R Diskutim<br />

R Ditari dy -pjesësh<br />

Evokimi. Brainstorming.<br />

Cilat janë vlerat njerëzore të cilat dalin në këtë poezi?<br />

Ç ndjesi ju përshkuan gjatë leximit të poezisë?<br />

Realizimi i kuptimit. Diskutim.<br />

Çfarë simbolizon pylli? Si mendoni ju?<br />

Reflektimi. Ditari dy –pjesësh.<br />

Në këtë fazë nxënësit zgjedhin disa vargje të cilat u kanë bërë përshtypje <strong>dhe</strong> i shkruajnë në<br />

krahun e majtë, në të djathtin japin komentin e tyre se pse u bën përshtypje.<br />

Pjesa që më bën përshtypje Komenti përkatës.<br />

Mësuesi vlerëson nxënësit sipas aktivizimit të tyre.<br />

Përmbledhje e orës. Konkluzione. Detyra.<br />

Sintaksë<br />

23- Ushtrime për rrethanorin<br />

Objektivat:<br />

- Të përdorin drejtë rrethanorët në krijimet e tyre.<br />

- T’i evidentojnë rrethanorët <strong>dhe</strong> të përcaktojnë llojin e tyre.<br />

- Të përcaktojnë saktë me se janë shprehur ata.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Hapi i parë.<br />

Brainstorming. Çfarë gjymtyre është rrethanori?<br />

Sa lloje rrethanorësh njihni?<br />

Për çfarë përdoren rrethanorët në fjali?<br />

Me se shprehen rrethanorët?<br />

Hapi i dytë<br />

Shkrim i lirë. (ushtrimi 6, fq. )<br />

Nxënësit në mënyrë të lirë do të bëjnë një tregim ku duhet të përdorin lloje të ndryshme<br />

rrethanorësh.<br />

Hapi i tretë<br />

Më pas nxënësit duhet të nënvizojnë rrethanorët e përdorur, të përcaktojnë llojin e tyre<br />

<strong>dhe</strong> me se janë shprehur.<br />

Hapi katërt

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!