Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Lidhur me ndjenjat që përshkruajnë këtë prozë poetike, pa të cilat krejt përshkrimi rrezikon të<br />
jetë i ftohtë. Cilat janë? Me ç’rast janë lindur?<br />
Në fund mësuesi vlerëson nxënësit .<br />
Përmbledhje e orës.<br />
Konkluzione.<br />
Detyra.<br />
Sintaksë<br />
Fjalia e thjeshtë <strong>dhe</strong> e përbërë.<br />
Ora e parë<br />
Objektivat:<br />
- Të dallojnë fjalitë e thjeshta <strong>dhe</strong> të përbëra.<br />
- Të evidentojnë gjymtyrët përbërëse të fjalive të thjeshta të zgjeruara <strong>dhe</strong> të pazgjeruara, të<br />
ndërtojnë fjali të thjeshta të zgjeruara <strong>dhe</strong> të pazgjeruara.<br />
- Të dallojnë fjalitë e përbëra me bashkërenditje <strong>dhe</strong> nënrenditje.<br />
Fjalë <strong>dhe</strong> shprehje kyçe: fjali e thjeshtë e pazgjeruar, fjali e thjeshtë e zgjeruar, fjali<br />
dykryegjymtyrëshe, marrëdhënie barazie, marrëdhënie varësie, etj.<br />
Struktura e mësimit<br />
E Punë e pavarur<br />
R INSERT<br />
R Punë në dyshe<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
1. Evokimi. Punë e pavarur.<br />
Mësuesi u drejton nxënësve disa pyetje:<br />
Mësuesi u kërkon nxënësve të lexojnë fjalitë e dhëna në hyrje të mësimit <strong>dhe</strong> të përcaktojnë llojin<br />
e tyre.<br />
Babai lexonte.<br />
Babai lexonte gazetën.<br />
Babai lexonte gazetën në këmbë pranë dritares.<br />
Çfarë të përbashkëta kanë fjalitë? Nga ndryshojnë nga njëra-tjetra?<br />
2. Realizimi i kuptimit. Tabela INSERT.<br />
Mësuesi u ndan nxënësve një listë me pyetjet e mëposhtme:<br />
Ç’është fjalia?<br />
Cilat janë gjymtyrët e fjalisë?<br />
Si ndahen fjalitë nisur nga gjymtyrët përbërëse të saj?<br />
Si i ndajmë fjalitë e thjeshta?