Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Dashuria e Maleusit për Gentin.<br />
Grupi i dytë<br />
Ç’temë trajtohet në këtë tregim? Po ju, a kujdeseni për bimët mjekësore? Si kujdeseni?<br />
Grupi i tretë<br />
Dallo fjalët kyçe të cilat përshkruajnë portretin fizik <strong>dhe</strong> moral të Maleusit.<br />
Portreti fizik<br />
Portreti moral<br />
Në fund pjesëtarët e grupeve lexojnë detyrën e dhënë.<br />
Hapi i pestë. Mësuesi bën vlerësimet përkatëse, sipas aktivizimit të nxënësve.<br />
Përmbledhje e orës. Konkluzione. Detyra.<br />
Të lexuarit<br />
M. Zeqo<br />
Lulja e Gentit<br />
Ora e dytë<br />
Objektivat:<br />
- Të shprehin mendimin mbi fragmentin e dhënë.<br />
- Të diskutojnë për përkujdesjet e djalit ndaj kafshës .<br />
- Të bëjnë komentin e tyre mbi fragmentin që i pëlqen.<br />
Mjetet e punës: Tabela e zezë, shkumësa me ngjyra, gjuha shqipe 7.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
E Brainstorming<br />
R Bashkëbisedim<br />
R Ditari dy -pjesësh<br />
Brainstorming<br />
Cili është mendimi juaj mbi fragmentin e lexuar?<br />
Nëse do ishit në vendin e djalit si do të reagonit ndaj kafshës? Pse?<br />
Evokimi.<br />
Realizimi i kuptimit. Bashkëbisedim<br />
Ç’temë trajtohet në këtë tregim? Po ju, a kujdeseni për kafshët? Si kujdeseni? Flisni për<br />
kafshët të cilat mbani në shtëpi.<br />
Ku e kishin vendosur Gentin? Cili kujdesej tashmë për të? A i bënte djali të gjitha<br />
përkujdesjet ndaj tij? Pse?<br />
Reflektimi. Ditari dy -pjesësh.<br />
Në këtë fazë nxënësit zgjedhin një fragment i cili u ka bërë përshtypje <strong>dhe</strong> e shkruajnë në<br />
krahun e majtë, në të djathtin japin komentin e tyre se pse u bën përshtypje.<br />
Në fund të orës mësuesi vlerëson nxënësit sipas aktivizimit të tyre.<br />
Përmbledhje e orës.