Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Hapi i tretë. Mësuesi përzgjedh nxënës e<strong>dhe</strong> i ndan sipas roleve përkatës. Lexohet<br />
tregimi.<br />
Më pas diskutohet për çështjet e mëposhtme:<br />
Njeriun me samar e kishin vrarë. Si e kishin vrarë?<br />
Si e përshkruan autori jetën e mjerë të këtij njeriu të vuajtur?<br />
Hapi i katërt. Vazhdohet me kuptimin e mëtejshëm të pjesës, duke analizuar pyetjet e<br />
rubrikës hap pas hapi.<br />
Ku punonte si hamall ky njeri?<br />
Pse ishte i detyruar të bënte këtë punë?<br />
Dëgjohen mendimet e nxënësve, duke i respektuar të gjithë.<br />
Hapi i pestë. Diskutim. Jepni mendimin tuaj rreth temave të trajtuara në këtë fragment.<br />
Hapi i gjashtë. Praktikë e pavarur.<br />
Nxënësit punojnë në fletore në mënyrë të pavarur me ushtrimet 8, 9.<br />
Më pas mësuesi vlerëson punën e nxënësve duke bërë komentet përkatëse.<br />
Përmbledhje e orës. Konkluzione. Detyra.<br />
M. Servantes.<br />
Don Kishoti në luftë me mullinjtë e erës<br />
Ora e dytë<br />
Objektivat:<br />
- Të shprehin mendimin e tij mbi rrëfimin e lexuar.<br />
- Të dallojë fjalët kyçe të cilat tregojnë veprimet e njeriut me samar.<br />
‐ Të analizojnë disa prej pyetjeve retorike të përdorura në rrëfim.<br />
Mjetet e punës. Tabela e zezë, shkumësa me ngjyra, gjuha shqipe 7.<br />
Zhvillimi i mësimit.<br />
E Pyetje - përgjigje<br />
R Rrjeti i diskutimit<br />
R Ditari dy -pjesësh<br />
Evokimi. Pyetje – përgjigje.<br />
Mësuesi shtron pyetjet:<br />
Cili është mendimi juaj mbi rrëfimin e lexuar?<br />
A ju duket interesant rrëfimi i treguar në vetën e parë?<br />
Cilat janë fjalët kyçe që tregojnë veprimet e Sanço Pançës?<br />
Realizimi i kuptimit. Rrjeti i diskutimit.<br />
Si i kuptoni fjalët e thëna nga personazhi. Kujt po i drejtohet ai?