Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Shpesh thonë fëmijët janë pasqyrë e prindërve. A jeni ju dakord me këtë thënie?<br />
Si i keni marrëdhëniet me prindërit tuaj? A shprehni lirshëm mendimet në praninë e tyre?<br />
Cilat probleme diskutoni me ta? A mbani të fshehta? A keni nevojë për mendimet e tyre?<br />
A besoni në komunikimin me prindërit, besoni se ata mund t‘ju ndihmojnë, t’ju kuptojnë?<br />
Prindërit tuaj janë konservatorë, apo liberalë? Ju cilin qëndrim do preferonit? Pse?<br />
A do donit t’i merrnit shembull prindërit tuaj? Cilat janë ato cilësi të cilat ju pëlqejnë tek ata?<br />
3. Hapi i tretë. Punë në grupe. Mësuesi ndan klasën në tre grupe <strong>dhe</strong> për secilin paraqet një<br />
situatë për të cilën ata duhet të mbajnë një qëndrim.<br />
Situata A<br />
• Si do të vepronit ju nëse prindi juaj:<br />
Nuk ju kupton , por njëkohësisht as nuk mundohet t’ju kuptojë ?<br />
Ju do të vepronit kundër mendimit të tij, apo do përpiqeshit ta bindnit që ju keni të drejtë?<br />
Situata B<br />
• Ju nuk i keni marrëdhëniet e mira me prindërit. Do përpiqeshit t’i rregullonit, apo do vazhdoni të<br />
ruani të njëjtën marrëdhënie? Pse?<br />
Situata C<br />
• Tregoni ndonjë rast kur ju u jeni bindur prindërve, keni rënë në kompromis me ta. Konkretizo me<br />
shembull.<br />
Nxënësit brenda secilit grup shprehin mendimet <strong>dhe</strong> qëndrimet e tyre duke diskutuar me njëritjetrin<br />
për mendimet që shfaqin.<br />
Morfologji<br />
Folja. Forma veprore <strong>dhe</strong> joveprore.<br />
Objektivat:<br />
- Të dallojnë formën veprore <strong>dhe</strong> joveprore të foljeve.<br />
- Të dallojnë mjetet me anën e të cilave formohet forma joveprore e foljeve në kohët<br />
përkatëse.<br />
- Të përdorin drejtë formën veprore <strong>dhe</strong> joveprore të foljeve.<br />
Metodat e mësimdhënies: punë e pavarur, punë në dyshe, diskutim, punë e pavarur.<br />
Motivimi: Punë e pavarur: Nxënësit në mënyrë të pavarur do të plotësojnë tabelën e<br />
dhënë në librin e gjuhës shqipe 7 me foljet e përdorura në fjalitë e dhëna, duke i ndarë ato<br />
sipas formës: veprore/joveprore.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
1. Hapi i parë. Kontroll nga mësuesi i tabelës. Mësuesi jep përgjigjet e sakta <strong>dhe</strong><br />
nxënësit vetëkorrigjohen.<br />
2. Hapi i dytë.<br />
a) Punë në dyshe. Nxënësit në dyshe do të përgatiten për të folur për formën veprore <strong>dhe</strong><br />
formën joveprore të foljes.<br />
b) Diskutim në dyshe <strong>dhe</strong> me gjithë klasën. Mësuesi sqaron pyetjet <strong>dhe</strong> çështjet që ngrenë<br />
nxënësit. Ai duhet t’u qartësojë mirë nxënësve: