Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Sintaksë<br />
Përcaktori. Mënyrat e shprehjes.<br />
Ora e parë<br />
Objektivat:<br />
- Të evidentojnë drejt përcaktorët.<br />
- Të përcaktojnë mënyrat e shprehjes së përcaktorit <strong>dhe</strong> të gjejnë konkretisht me se shprehet ai.<br />
- Të gjejnë ndajshtimet <strong>dhe</strong> të thonë me se janë shprehur.<br />
- Të përcaktojnë ç’lloj ndajshtimesh janë.<br />
Fjalë <strong>dhe</strong> shprehje kyçe:<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi i parë. Kllaster për gjymtyrët e dyta të fjalisë.<br />
Gjymtyrët e dyta<br />
Hapi i dytë. Punë e pavarur. Lexohet fragmenti i dhënë në tekst <strong>dhe</strong> mësuesi u kërkon nxënësve<br />
të nënvizojnë grupet emërore <strong>dhe</strong> të dallojnë bërthamën <strong>dhe</strong> përcaktuesit e emrave bërthamë.<br />
Hapi i tretë. Punë e drejtuar. Nxënësit në drejtimin e mësuesit thonë me se janë shprehur<br />
përcaktorët <strong>dhe</strong> cili lloj përcaktori është përdorur më shpesh.<br />
Në tekst janë theksuar me të zezë disa grupe emërore <strong>dhe</strong> mësuesi i shkruan në dërrasë të zezë<br />
këto grupe emërore. Mësuesi shpjegon përbërjen e grupeve emërore <strong>dhe</strong> ndalet te përcaktori.<br />
Shpjegon se çfarë është përcaktori, nga ndryshon nga fjala përcaktuese <strong>dhe</strong> me cilat pyetje<br />
gjendet përcaktori.<br />
Hapi i katërt. Mësuesi shënon në dërrasë të zezë mënyrat e shprehjes së përcaktorit <strong>dhe</strong> jep<br />
shembuj për secilin grup.<br />
- emër me <strong>dhe</strong> pa parafjalë,<br />
- me mbiemër të nyjshëm <strong>dhe</strong> të panyjshëm,<br />
- me përemrat dëftor, pronor, pyetës <strong>dhe</strong> të pacaktuar,<br />
- me numëror,<br />
- me formë të pashtjelluar foljore (paskajore <strong>dhe</strong> pjesore).<br />
Shpjegon se çfarë është ndajshtimi, çfarë emërton ai <strong>dhe</strong> me se shprehet.<br />
Më pas mësuesi u shpjegon nxënësve llojet e ndajshtimit <strong>dhe</strong> jep shembuj për secilin lloj.<br />
- Ndajshtim i veçuar<br />
- ndajshtim i paveçuar<br />
Hapi i pestë. Lexim i orientuar. Nxënësit ndahen në grupe <strong>dhe</strong> secili grup lexon informacionin e<br />
dhënë në tekst. Secili grup ndalet te një nga mënyrat e shprehjes së përcaktorit.<br />
Hapi i gjashtë. Mësuesi ndërton një tabelë në dërrasë <strong>dhe</strong> kërkon nga përfaqësuesit e grupeve të<br />
japin shembuj për secilën nga mënyrat e shprehjes së përcaktorit.<br />
Emër Mbiemër Përemër Numëror Formë e<br />
pashtjelluar