20.02.2013 Views

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Sintaksë<br />

Përcaktori kallëzuesor.<br />

Ora e parë<br />

Objektivat:<br />

- Të dallojnë përcaktorët kallëzuesor të kryefjalës <strong>dhe</strong> të kundrinorit.<br />

- Të njohin veçoritë e ndërtimit të përcaktorëve kallëzuesorë <strong>dhe</strong> të përcaktojnë me se janë<br />

shprehur në fjali.<br />

- T’i përdorin drejt përcaktorët kallëzuesorë.<br />

Materialet mësimore: teksti i nxënësit, shkumësa, fletorja, etj.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Hapi i parë. mësuesi shkruan në dërrasë të zezë fjalitë:<br />

Mendime të turbullta i kalonin nëpër mendje.<br />

Dy zogj fluturuan të trembur.<br />

U kërkon nxënësve të gjejnë mbiemrat <strong>dhe</strong> të thonë çfarë funksioni luajnë në fjali <strong>dhe</strong> kë<br />

përcaktojnë e plotësojnë ata.<br />

Hapi i dytë. Mësuesi shpjegon funksionet e mbiemrave si përcaktorë në fjali <strong>dhe</strong> jep<br />

ndryshimet mes tyre. Mbiemri (të turbullta) në fjalinë 1 përcakton emrin mendime, ndërsa<br />

në fjalinë 2 mbiemri (të trembur) krijon një lidhje dyfishe: li<strong>dhe</strong>t e<strong>dhe</strong> me kryefjalën (Dy<br />

zogj) <strong>dhe</strong> kallëzuesin (fluturuan). Në këtë rast mbiemri është në funksionin e përcaktorit<br />

kallëzuesor. (me shigjeta)<br />

Dy zogj fluturuan<br />

të trembur<br />

Mësuesi ndalet në shpjegimin e lidhjes dyfishe të përcaktorit kallëzuesor si plotësues i kallëzuesit<br />

<strong>dhe</strong> kryefjalës ose kundrinorit njëkohësisht. Mësuesi jep shembuj për të dy llojet e përcaktorit<br />

kallëzuesor duke u bërë të qartë nxënësve çfarë tregon secili prej tyre, më çfarë shprehen në fjali<br />

<strong>dhe</strong> me cilat folje li<strong>dhe</strong>n.<br />

Hapi i tretë. Nxënësit për disa minuta lexojnë tekstin <strong>dhe</strong> për çdo paqartësi i drejtojnë pyetje<br />

mësuesit i cili jep shpjegimet e nevojshme.<br />

Hapi i katërt. Punë e pavarur. Ushtrimi 1. Kontrollohet <strong>dhe</strong> vlerësohet puna e nxënësve.<br />

Përmbledhje e orës së mësimit.<br />

Detyrë shtëpie. Ushtrime nga Fleta e punës.<br />

Sintaksë.<br />

Ushtrime për përcaktorin kallëzuesor.

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!