20.02.2013 Views

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Në fragment përpjekjet për mbijetesë, të papriturat <strong>dhe</strong> zbulimet që zhvillojnë djemtë.<br />

Lexohet fragmenti sipas roleve të përcaktuara nga mësuesi.<br />

Më pas kalohet në diskutim:<br />

Ç’mendim keni për fragmentin që sapo lexuat, a ju pëlqeu? Pse?<br />

Reflektimi. Teknika e pyetjeve.<br />

Kalohet në rubrikën Hap pas hapi.<br />

Pse Brajani vendosi të hynte në guvë? Nga cilët kërcënohej trualli i djemve?<br />

Ç’pamje i hutoi fëmijët?. Pse?<br />

Kush e kishte hapur hendekun? A e dinin djemtë e tjerë se ç’ishte guva? Për çfarë do ta<br />

shfrytëzonin ata?<br />

Çfarë kërkonin djemtë të merrnin në ishull?<br />

Në ç’përfundim arritën fëmijët? Nga e mori guximin flokarti i vogël?<br />

Përshkruani personazhet e pjesës. Çfarë cilësish të tyre shfaqen në këtë fragment? A i<br />

ndeshim në jetë këto cilësi?<br />

Në fund mësuesi vlerëson nxënësit sipas aktivizimit të tyre.<br />

Përmbledhje e orës.<br />

Konkluzione.<br />

Detyra.<br />

Të lexuarit<br />

Zhyl Vern<br />

Në ishullin misterioz<br />

Ora e dytë<br />

Objektivat:<br />

- Të ritregojnë bukur fragmentin e dhënë.<br />

- Të komentojnë fjalët e Brajamot drejtuar shokëve të tij.<br />

Mjetet e punës. Romani “Dy vjet pushime”, Tabela e zezë, shkumësa me ngjyra,<br />

gjuha shqipe 6.<br />

Zhvillimi i mësimit.<br />

Hapi i parë. Mësuesi e nis mësimin me dëgjimin <strong>dhe</strong> vlerësimin e detyrës së shtëpisë.<br />

Nxënësit vlerësojnë <strong>dhe</strong> japin mendime mbi detyrën e njëri-tjetrit.<br />

Hapi i dytë. Mësuesi shtron pyetjet për diskutim:<br />

Në çgjendje shpirtërore ndo<strong>dhe</strong>n fëmijët? Si i kuptoni fjalët e Brajait?<br />

E imagjinoni veten në një skenë të tillë<br />

- Nuk dua të më gradosh…, nuk kam ardhur për këtë…, nuk kam ardhur për këtë…<br />

Ju a keni shesh ku të luani <strong>dhe</strong> të kaloni kohën e lirë?<br />

Ç’lojëra të reja luani? Pse ju tërheqin këto lojëra? Diskutoni me njëri –tjetrin.<br />

Hapi i tretë. Kalohet në përgjigjen e pyetjeve të rubrikës Përpunim gjuhësor.<br />

Shpjego me fjalë të tjera këto shprehje:<br />

posi ajo nusja me tela

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!