Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Objektivat:<br />
- Të dallojnë <strong>dhe</strong> të përdorin drejt sinonimet, antonimet <strong>dhe</strong> omonime.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi i parë. Punë në grupe.<br />
Grupi 1 – ushtrimi 1.nxënësit duhet të shkruajnë sinonimet sinonimet për fjalët e dhëna<br />
në ushtrim: p.sh.<br />
mësues – arsimtar ; laps - ……………….; drejshqiptim - ………………….<br />
Grupi 2 – ushtrimi 3. Nxënësit duhet të shkruajnë antonimet për fjalët e dhëna në ushtrim:<br />
p.sh.<br />
flas – hesht ; i gjatë - …………………; i butë - …………………..<br />
Hapi i dytë. Punë në dyshe. Ushtrimet 4 <strong>dhe</strong> 5. Nxënësit punojnë ushtrimet <strong>dhe</strong> më pas<br />
diskutojnë në dyshe.<br />
Ushtrimi 4. Fjalëve të dhëna në ushtrim nxënësit do t’u shtojnë parashtesën e duhur për<br />
të formuar antonimet.<br />
Parashtesat: ç, sh, zh. P.sh. vesh – zhvesh,…….<br />
Vesh, thur, palos, i rregullt, i fryrë, vidhos, bllokoj, njerëzor, regjistroj, qep, orientoj,<br />
gropos.<br />
Ushtrimi 5. Nxënësit do të nënvizojnë fjalët homonime <strong>dhe</strong> të thonë llojin e tyre. Më pas<br />
duhet të japin shpjegimet e fjalëve homonime. P.sh.<br />
Në verë këtu vijnë shumë vizitorë. Verë – stina e verës.<br />
Qenka verë e mirë. Verë – pije.<br />
Më pas lexohen përgjigjet <strong>dhe</strong> diskutohen në klasë. Mësuesi kontrollon <strong>dhe</strong> vlerëson<br />
punën e nxënësve.<br />
Hapi i tretë. Punë e pavarur. Shkrim i lirë.<br />
Ushtrimi 6. Bëni një përshkrim ku të përdorni sinonime, antonime <strong>dhe</strong> homonime.<br />
Lexim i disa prej përshkrimeve <strong>dhe</strong> diskutim në klasë rreth llojit të tyre.<br />
Të lexuarit<br />
Janush Korshak.<br />
Aventurat e mbretiti Matias.<br />
Objektivat:<br />
- Të flasin për kujtimet e mbretit Matias.<br />
- Të diskutojnë mbi këndvështrimet në të cilat e shohim Matiasin.<br />
‐ Të dallojnë cilësitë e personazheve kryesorë.<br />
Mjetet e punës: Romani “Aventurat e mbretit Matias ”, shkumësa me ngjyra, gjuha shqipe 7.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
E Pyetje - përgjigje