Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
- Të diskutojë mbi planet që bënë shokët.<br />
- Të përshkruajë cilësitë e personazheve.<br />
Mjetet e punës. Romani “Aventurat e Tom Sojerit”, Tabela e zezë, shkumësa me ngjyra,<br />
gjuha shqipe 7.<br />
Zhvillimi i mësimit.<br />
Hapi i parë. Mësuesi e nis mësimin me dëgjimin <strong>dhe</strong> vlerësimin e detyrës së shtëpisë.<br />
Nxënësit vlerësojnë <strong>dhe</strong> japin mendime mbi detyrën e njëri-tjetrit.<br />
Hapi i dytë. Kllaster për cilësitë e personazhit kryesor,Tom Sojeri.<br />
Nxënësit do të plotësojnë me mendime rreth temës.<br />
Hapi i tretë. Diskutim. Ç’mendime keni për personazhet e fragmentit?<br />
Nxënësit janë të lirë të shprehin mendimet e tyre.<br />
Hapi i katërt. Punë e pavarur.<br />
Nxënësit punojnë në mënyrë individuale në fletore ushtrimin e mëposhtëm.<br />
Cilat veprime kreu Tomi ditën e enjte?<br />
A ishte Beki aq guximtare sa Tomi? Konkretizo me shembuj nga teksti.<br />
Hapi i pestë. Mësuesi vlerëson nxënësit në bazë të aktivizimit të tyre.<br />
Përmbledhje e orës. Konkluzione. Detyra.<br />
Leksikologji<br />
Fusha leksikore<br />
Objektivat:<br />
- Të ndërtojnë fushën leksikore të fjalëve të ndryshme.<br />
Materialet mësimore: teksti i nxënësve, Fjalori i Gjuhës <strong>Shqipe</strong>, shkumësa, etj.<br />
Metodat e mësimdhënies: Kllaster, teknika e pyetjeve, ilustrim, shpjegim, diskutim, punë në<br />
dyshe, punë e pavarur.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi i parë. Punë e pavarur. Plotësoni skemën.<br />
Shkruani fjalë që li<strong>dhe</strong>n kuptimisht me fjalët nxënës, sport.<br />
Nxënës, mësim, klasë,<br />
……………………………………………………………………….<br />
Sport,………………………………………………………………………………………<br />
Ndërtoni fjali me këto dy fjalë.<br />
Hapi i dytë Teknika e pyetjeve.<br />
A keni punuar me fjalorin e gjuhës shqipe?<br />
Si renditen fjalët në fjalor?<br />
Hapi i tretë. Ilustrim. Mësuesi punon me Fjalorin e Gjuhës <strong>Shqipe</strong> duke u sqaruar<br />
nxënësve mënyrën e renditjes së fjalëve në Fjalor <strong>dhe</strong> si duhet punuar me të.<br />
Mësuesi ndalet në fjalë konkrete <strong>dhe</strong> lexon shpjegimet që jepen në Fjalor. Mësuesi sqaron<br />
se si jepen kuptimet e fjalëve në Fjalor.<br />
Më tej mësuesi ndalet në grupimet e fjalëve në fusha leksikore.