Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Thonjëzat përdoren e<strong>dhe</strong> për qëllim stilistik, për të shprehur qëndrim ironik apo të<br />
kundërt me atë që është shkruar.<br />
Mësuesi jep shembuj për secilin rast. Për këtë përdor fragmente të shkëputura nga letërsia<br />
shqiptare.<br />
Hapi i pestë. Shkrim i lirë. Nxënësit do të shkruajnë shembuj për secilin nga rastet e<br />
mësuara.<br />
Lexim <strong>dhe</strong> diskutim në klasë rreth përdorimit të këtyre shenjave nga nxënësit.<br />
Përmbledhje e orës mësimore.<br />
Detyrë shtëpie. Ushtrime nga Fletorja e punës.<br />
Drejtshkrim<br />
Ushtrime (Shenjat e pikësimit. Përdorimi : , “ ”, ( ), -<br />
Ora e dytë<br />
Objektivat:<br />
- Të njohin <strong>dhe</strong> të përdorin drejt dy pikat, thonjëzat, kllapat <strong>dhe</strong> vizat.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi i parë. Kontroll i detyrave të shtëpisë (ushtrimet në Fletoren e punës) <strong>dhe</strong> diskutim<br />
rreth tyre.<br />
Hapi i dytë. Punë në grupe. Ushtrimet 1 <strong>dhe</strong> 2.<br />
Grupi 1 – ushtrimi 1. Nxënësit e grupit 1 do të vendosin dy pikat atje ku mungojnë në<br />
tekstin e dhënë.<br />
Grupi 2 – ushtrimi 2. Nxënësit e grupit 2 do të vendosin thonjëzat <strong>dhe</strong> vizat atje ku<br />
mungojnë në tekstin e dhënë.<br />
Kontrollohet <strong>dhe</strong> korrigjohet puna e nxënësve.<br />
Hapi i tretë. Punë e pavarur. Ushtrimi 3. Nxënësit do të gjejnë ku janë përdorur gabim<br />
shenjat e pikësimit <strong>dhe</strong> t’i korrigjojnë. P.sh. Skënderbeu ka thënë: - “<br />
…………………….<br />
Skënderbeu ka thënë. lirinë nuk e solla unë, po e gjeta këtu , në mes tuaj.<br />
Ku do të zhvillohet konkursi i gjuhës? , pyetën ata.<br />
Për këtë përdoren tela shumë të hollë që nuk shkrijnë kollaj –volfram- e që nxehen deri<br />
në 2000°C.<br />
Skënderi mendonte - Qenke plakur shumë o nënoke!<br />
Kontroll i punës së nxënësve <strong>dhe</strong> vlerësim për nxënës të niveleve të ndryshme.<br />
Hapi i katërt. Punë në dyshe.<br />
Nxënësit në dyshe do të shkruajnë një dialog ku të përdorin saktë shenjat e pikësimit.<br />
Po në dyshe do ta interpretojnë dialogun duke shpjeguar <strong>dhe</strong> përdorimin e shenjave të<br />
pikësimit për secilin rast.<br />
Përmbledhje e orës së mësimit <strong>dhe</strong> vlerësim.<br />
Detyrë shtëpie. Ushtrime në Fletoren e punës.