20.02.2013 Views

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

Prometeu u dha njerëzve dritën, u hapi sytë. Ku duket kjo? Konkretizo me shembuj në tekst.<br />

Grupi i tretë.<br />

Si mendoni ju çfarë të mirash do kishin njerëzit prej zjarrit? Kujtoni nga historia<br />

njohuritë e marra. Diskutoni me njëri – tjetrin.<br />

Grupi i katërt.<br />

Nxirrni detajet të cilat pasqyrojnë ditët e fundit të Aleksandrit të Madh.<br />

Hapi i shtatë. Mësuesi vlerëson nxënësit sipas aktivizimit të tyre.<br />

Përmbledhje e orës. Konkluzione. Detyra.<br />

Sintaksë<br />

Kundrinori i drejtë <strong>dhe</strong> i zhdrejtë.<br />

Ora e parë<br />

Objektivat:<br />

- Të dallojnë kundrinorët <strong>dhe</strong> të përcaktojnë llojin e tyre.<br />

- Të përcaktojnë natyrën e tyre, me se janë shprehur ata.<br />

- Të përdorin drejt kundrinorin e drejtë <strong>dhe</strong> të zhdrejtë me <strong>dhe</strong> pa parafjalë në fjali.<br />

Fjalë <strong>dhe</strong> shprehje kyçe: Kundrinor i drejtë, kundrinor i zhdrejtë me parafjalë, kundrinor i<br />

zhdrejtë pa parafjalë, gjymtyrë e dytë, gjymtyrë e domosdoshme, etj.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

Hapi i parë. Lexohet teksti i dhënë në hyrje të mësimit <strong>dhe</strong> mësuesi u kërkon nxënësve<br />

të përqendrohen te fjalët me shkronja të zeza. U kërkon nxënësve të thonë çfarë tregojnë<br />

fjalët me të zeza. Me çfarë gjymtyre kemi të bëjmë?<br />

Hapi i dytë. Brainstorming + kllaster. Për çfarë shërbejnë kundrinorët? Si i ndajmë ata? Me se<br />

shprehen?<br />

pa parafjalë<br />

I drejtë - Kundrinori - i zhdrejtë<br />

me parafjalë<br />

Nxënësit nënvizojnë kundrinorë të tjerë që gjenden në tekstin e lexuar. Ata duhet t’i<br />

ndajnë kundrinorët sipas llojeve <strong>dhe</strong> të thonë me se janë shprehur ata.<br />

Hapi i tretë. Mësuesi jep shpjegime për secilin prej llojeve të kundrinorëve.<br />

Ai duhet t’u bëjë të qartë nxënësve:<br />

Çfarë tregojnë kundrinorët e drejtë.<br />

Me çfarë shprehet.<br />

Roli i tij në fjali <strong>dhe</strong> vendi që zë në të.<br />

Çfarë tregon kundrinori i zhdrejtë, me <strong>dhe</strong> pa parafjalë.<br />

Ndërtimi <strong>dhe</strong> roli i tij në fjali.<br />

Gjatë shpjegimit mësuesi përdor fjali për ilustrim.

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!