Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Pse ishte i pikëlluar burri? Çfarë vendosi ai të bëjë?<br />
Si reagoi luani pas fjalëve të burrit? Pse mendoi ta ndimonte <strong>dhe</strong> si? Ndalu te teksti.<br />
A ndryshoi jeta e familjes pas këtij veprimi?<br />
Si i kuptoni ju fjalët e luanit:<br />
“Këtë plagë që më bëre me sëpatën, duke e lëpirë me gjuhë, mundem ta shëroj, ama fjalën e<br />
hidhur që më the kur po flija, nuk do ta harroj”.<br />
Diskutim i mëtejshëm.<br />
Ç’rëndësi ka në jetë fjala e urtë:<br />
“Plaga shërohet, po fjala e hidhur s’harrohet”.<br />
Minitesti<br />
Mësuesi organizon një minitest në fund të orës së mësimit.<br />
Ndalu te dialogu ndërmjet burrit <strong>dhe</strong> luanit. Nga biseda e tyre zbulo cilësitë e secilit<br />
personazh<br />
burri………………………………………………..<br />
luani ………………………………………………..<br />
Shpjegoni me fjalët tuaja këto fjalë e shprehje:<br />
- aq dorëhollë…………………………………<br />
- e mbajti frymën ………………………………..<br />
Në fund bëhen vlerësimet përkatëse, sipas aktivizimeve.<br />
Përmbledhje e orës. Konkluzione. Detyra.<br />
Morfologji<br />
Emri, gjinia e emrit.<br />
Objektivat:<br />
- Të përcaktojnë saktë gjininë e emrave në gjuhën shqipe.<br />
-Të vënë në dukje mjetet gramatikore me anën e të cilëve shprehet gjinia e emrave në gjuhën<br />
shqipe.<br />
- Të kthejnë emra të gjinisë mashkullore në gjininë femërore.<br />
Fjalët kyçe: emër, gjinia femërore, gjinia mashkullore, gjinia asnjanëse, gjinia natyrore, mjete<br />
gramatikore, etj.<br />
Struktura e mësimit<br />
E Punë e pavarur<br />
R Di / Dua të di / Mësoj<br />
R Punë në dyshe<br />
Zhvillimi i përmbajtjes<br />
1. Evokimi. Punë e pavarur.<br />
Mësuesi u kërkon nxënësve të ndalen te fragmenti i poezisë së dhënë në tekst <strong>dhe</strong> të nënvizojnë<br />
emrat. Mësuesi u kërkon nxënësve të ndajnë emrat sipas gjinisë <strong>dhe</strong> të thonë se ç’lloj emrash janë<br />
<strong>dhe</strong> çfarë tregojnë.