20.02.2013 Views

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Kalohet më pas në kuptimin e mëtejshëm të tekstit duke u dhënë përgjigje pyetje të<br />

rubrikës hap pas hapi.<br />

Cilat janë personazhet e kësaj mikrofabule?<br />

Ku ndryshon miza nga flutura?<br />

Çfarë cilësish të personazheve dalin në dukje?<br />

Cili ishtë qëllimi i thurjes që bënte merimanga? Çfarë simbolizon rrjeta e merimangës?<br />

Hapi i katërt. Punë e pavarur. Nxënësit punojnë në mënyrë individuale në fletore ushtrimet 5, 6,<br />

7.<br />

Mësuesi u jep kohë e më pas bën vlerësimet përkatëse.<br />

Hapi i pestë. Diskutim.<br />

A duhet të tregohemi të kujdesshëm ndaj intrigave, thurjeve të planeve të të tjerëve? Pse?<br />

Përmbledhje e orës. Konkluzione. Detyra.<br />

Të lexuarit<br />

Fabula<br />

Luani ndanë prenë vetë<br />

Objektivat:<br />

- Të identifikojnë personazhet e fabulës..<br />

- Të diskutojnë mbi simbolikën e figurës së luanit.<br />

‐ Të përcaktojnë mesazhin që trajtohet në këtë fabul e të diskutojë përreth tij.<br />

Mjetet e punës. Tabela e zezë, shkumësa me ngjyra, gjuha shqipe 7.<br />

Zhvillimi i mësimit.<br />

Hapi i parë. Lexohet detyra e shtëpisë. Mësuesi mbledh disa fletore për t’i vlerësuar .<br />

Ndërkohë nxënësit vlerësojnë njëri –tjetrin duke dhënë mendimet e tyre mbi detyrat e<br />

lexuara.<br />

Hapi i dytë. Mësuesi u drejton pyetje nxënësve: A keni lexuar fabula nga autori Ezopi?<br />

Përmendni disa prej tyre. A ju pëlqejnë fabulat e tij? Pse?<br />

Nxënësit shprehin lirshëm mendimet e tyre. Mësuesi jep informacione të mëtejshme.<br />

Hapi i tretë. Mësuesi lexon më pas fabulën e Ezopit. Kalohet në përgjigjen e pyetjeve të<br />

rubrikës Hap pas hapi.<br />

Vendi ku zhvillohen ngjarja<br />

Personazhet e fabulës<br />

Koha kur zhvillohet ngjarja<br />

Cilët u bënë ortakë me njëri – tjetrin? Pse?<br />

Si veproi ujku me gjahun e kapur?<br />

Si paraqitet figura e luanit? Çfarë simbolizon ai?<br />

A kishin frikë kafshët nga luani? Pse? Ku duket kjo? Konkretizo me shembull nga teksti.<br />

Hapi i katërt. Diskutim.<br />

Cili është mesazhi i fabulës ?

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!