Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
E Kllaster<br />
R Shpjegim + diskutim<br />
R Minitesti<br />
Evokimi. Kllaster.<br />
Mësuesi shkruan në tabelë fjalën Magjia.<br />
Nxënësit plotësojnë me mendimet e tyre kllasterin mbi këtë fjalë.<br />
Merren parasysh mendimet e nxënësve.<br />
Realizimi i kuptimit. Shpjegim + diskutim.<br />
Mësuesi diskuton me nxënësit për sa u përket pyetjeve :<br />
Me çfarë li<strong>dhe</strong>t magjia?<br />
A është magjia e<strong>dhe</strong> një mënyrë argëtimi? Shprehni mendimin tuaj.<br />
Nxënësit shprehin mendimet e tyre.<br />
Reflektimi. Minitesti.<br />
A ju pëlqejnë t’i shihni e t’i përjetoni marifetet e ndryshme që vijnë nga shpejtësia e atij<br />
që i bën?<br />
Në fund të orës mësuesi vlerëson nxënësit.<br />
Përmbledhje e orës. Konkluzione. Detyra.<br />
Sintaksë<br />
Llojet e fjalive të përbëra me bashkërenditje.<br />
Ora e parë<br />
Objektivat:<br />
- Të dallojnë fjalitë e përbëra me bashkërenditje nga fjalitë e përbëra me nënrenditje.<br />
- Të dallojnë fjalitë e përbëra bashkërenditëse lidhëzore <strong>dhe</strong> fjalitë e përbëra<br />
bashkërenditëse jolidhëzore.<br />
- Të bëjnë skemën e fjalive të përbëra bashkërenditëse.<br />
Materialet mësimore: teksti i nxënësit, shkumësa me ngjyrë, fletore, etj.<br />
Metodat e përdorura: kllaster, shpjegim, ilustrim, punë e pavarur.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi i parë. mësuesi shkruan në dërrasë fjalitë:<br />
a- Breshëri e ka rrahur <strong>dhe</strong> bora e shiu e kanë larë…<br />
b- Do të referosh sot apo e ke nesër radhën?<br />
c- Lumi fle, hasmi s’fle.<br />
U kërkon nxënësve të bëjnë skemën e fjalive të përbëra me bashkërenditje <strong>dhe</strong> të gjejnë<br />
me se janë lidhur pjesët përbërëse.<br />
Hapi i dytë. Duke u nisur nga fjalitë <strong>dhe</strong> nga përgjigjet e nxënësve shpjegon llojin e<br />
lidhjes së fjalive bashkërenditëse: lidhëzore <strong>dhe</strong> jolidhëzore.