20.02.2013 Views

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

SHOW MORE
SHOW LESS

You also want an ePaper? Increase the reach of your titles

YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.

2. Hapi i dytë. Praktikë e pavarur. Nxënësit do të punojnë në mënyrë të pavarur me<br />

ushtrimet 1-7 në librin e gjuhës shqipe 7. Disa prej ushtrimeve do të punohen në fletore<br />

(2, 3 <strong>dhe</strong> 4), ndërsa ushtrimet e tjera (1. 6 <strong>dhe</strong> 7) në libër.<br />

3. Hapi i tretë. Kontroll i praktikës së pavarur.<br />

Diskutim në dyshe. Nxënësit do të ballafaqojnë punën mes njëri-tjetrit <strong>dhe</strong> do të bëjnë<br />

ndërhyrjet e nevojshme.<br />

Diskutim në klasë.<br />

Mësuesi jep përgjigjet e sakta <strong>dhe</strong> nxënësit vetëkorrigjohen. Ose nxënësit përgjigjen <strong>dhe</strong><br />

mësuesi gjykon e vlerëson zgjidhjen e dhënë prej tyre.<br />

4. Hapi i katërt. Punë në dyshe. (ushtrimi 5).<br />

Nxënësit në dyshe do të realizojnë një dialog me shogun/shoqen e bankës ku të përdorin<br />

përemra vetor <strong>dhe</strong> përemra pyetës. Dialogun do ta shkruajnë në fletore <strong>dhe</strong> do të<br />

përcaktojnë kategoritë për secilin prej përemrave të përdorur.<br />

Të lexuarit<br />

Nasho Jorgaqi<br />

Kur preka qiellin medorë<br />

Objektivat:<br />

- Të lexojnë për të identifikuar legjendën.<br />

- Të analizojnë ngjashmëritë <strong>dhe</strong> dallimet ndërmjet përbindëshit të Bistricës <strong>dhe</strong> kuçedrës së<br />

përrallës.<br />

Të diskutojnë mbi elementet realë <strong>dhe</strong> të trilluar të legjendës.<br />

Mjetet e punës. Tabela e zezë, shkumësa me ngjyra, gjuha shqipe 7.<br />

Zhvillimi i mësimit<br />

E Kllaster<br />

R Shpjegim + diskutim<br />

R Teknika e pyetjeve<br />

Evokimi. Kllaster.<br />

Mësuesi shkruan në<br />

tabelën e zezë fjalën Legjendë.<br />

Ai u drejton nxënësve pyetjet:<br />

Ç’dini ju mbi legjendën? Përmendni disa tituj legjendash.<br />

A vëmë re përzierjen e elementëve fantastikë me ata realë në legjendë?<br />

Nxënësit lihen për disa momente të mendohen, më pas dëgjohen mendimet e tyre për të<br />

plotësuar kllasterin e ndërtuar.

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!