Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Zhvillimi i mësimit<br />
E Brainstorming<br />
R Diskutim<br />
R Teknika e pyetjeve<br />
Ç’ndjenja shprehen në këtë vjershë?<br />
Argumentoni përgjigjen me ilustrime nga teksti<br />
Realizimi i kuptimit. Diskutim<br />
Pse u drejtohet shqiptarëve nëpërmjet figurës së bilbilit autori?<br />
Argumentoni përgjigjen tuaj.<br />
Evokimi.<br />
Brainstorming<br />
Reflektimi. Teknika e pyetjeve<br />
Autori ka vendosur përballë: gëzimin, blerimin e natyrës me mbylljen e bilbilit në kafaz.<br />
Pse e ka realizuar një gjë të tillë?<br />
Çfarë ka dashur autori të shpreh me formën e fjalisë pyetëse, e cila luan rolin e pyetjes<br />
retorike?<br />
Argumentoni përgjigjen tuaj<br />
Në fund mësuesi bën vlerësimin e nxënësve sipas aktivizimit të tyre.<br />
Përmbledhje e orës.<br />
Konkluzione.<br />
Detyra.<br />
Sintaksë<br />
Rrethanori i shkakut <strong>dhe</strong> i qëllimit.<br />
Objektivat:<br />
- Të dallojnë rrethanorët e shkakut <strong>dhe</strong> të qëllimit.<br />
- Të dallojnë natyrën <strong>dhe</strong> funksionin e rrethanorit të vendit <strong>dhe</strong> të kohës në fjali.<br />
- T’i përdorin drejt këta rrethanorë në fjali.<br />
Materialet mësimore: Teksti i nxënësit, shkumësa, fletore, etj.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi i parë. Mësuesi shkruan në dërrasë fjalitë:<br />
Për një pe, për një gjilpërë vate dëm një gunë e tërë.<br />
Shkuan në pyll për gjah.<br />
U kërkon nxënësve të ndalen te fjalët e nënvizuara <strong>dhe</strong> të thonë se çfarë rrethanash tregojnë ato.<br />
Kujt klase fjalësh i përkasin? Me cilën gjymtyrë të fjalisë li<strong>dhe</strong>n?<br />
Pasi dëgjon nxënësit ai bën sqarimet e nevojshme <strong>dhe</strong> prezanton temën e mësimit.<br />
Hapi i dytë. Brainstorming. Nxënësit thonë çfarë ata dinë për rrethanorin e shkakut <strong>dhe</strong> të<br />
qëllimit.