Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Pse Metini gjithmonë e gënjente të atin? Cilat ishin gënjeshtrat e radhës që po përgatiste<br />
ai?<br />
Çfarë ndodhi në familjen e Harpagonit atë mbrëmje? Ku ndo<strong>dhe</strong>j babai?<br />
Ç’kuptuat ju nga dialogu mes babait <strong>dhe</strong> nënës? Pse babai u ndje keq nga çfarë ndodhi?<br />
Cilët janë personazhet e fragmentit?<br />
I ndani në kryesorë <strong>dhe</strong> dytësorë duke i dalluar e<strong>dhe</strong> cilësitë e secilit.<br />
Në fund mësuesi vlerëson nxënësit sipas aktivizimeve .<br />
Përmbledhje e orës.<br />
Konkluzione.<br />
Detyra.<br />
Të lexuarit<br />
Molieri<br />
Kopraci<br />
Ora e dytë<br />
Objektivat:<br />
- Të flasin për gënjeshtrat që mund të ketë përdorur në jetën e përditshme.<br />
- Të diskutojnë mbi thënien `` Herët a vonë gënjeshtra turpëron të zonë``<br />
- Të analizojnë personazhet kryesorë të fragmentit.<br />
Mjetet e punës: Moliri “Vepra”, shkumësa me ngjyra, gjuha shqipe 6.<br />
Zhvillimi i mësimit.<br />
E Brainstroming<br />
R Diskutim<br />
R Ditari dy- pjesësh<br />
Evokimi. Brainstorming.<br />
Po ju a keni gënjyer? Pse?<br />
Tregoni ndonjë rast konkret.<br />
Nxënësit shprehin mendimet e tyre.<br />
Realizimi i kuptimit. Diskutim.<br />
Mësuesi hedh për diskutim thënien `` Herët a vonë gënjeshtra turpëron të zonë``<br />
A ju duket kjo ngjarje zbavitëse? Çfarë mësimi nxorët ju nga fragmenti?<br />
Nëse do të ishit në një situatë të tillë, si do të reagonit?<br />
Ç’mendim krijuat për personazhet duke u nisur nga dialogu mes tyre? Analizoni personazhin e<br />
preferuar.<br />
Nxënësit lihen të lirë të shprehin mendimet e tyre.<br />
Reflektimi. Ditari dy –pjesësh<br />
Në këtë fazë nxënësit zgjedhin një pjesë nga fragmenti, që i bën përshtypje <strong>dhe</strong> e<br />
shkruajnë në anën e majtë të fletores, kurse në krahun e djathtë japin komentin e tyre se<br />
pse kjo pjesë i bën përshtypje. Kjo formon ditarin dypjesësh