Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
A është ky mesazh aktual e<strong>dhe</strong> për çdo kohë ? Pse ?<br />
Marrëdhëniet mes kafshëve personifikojnë e<strong>dhe</strong> marrëdhëniet mes njerëzve. Çfarë godet<br />
autori përmes kësaj fabule? Diskutoni .<br />
Hapi i pestë. Mësuesi vlerëson nxënësit e aktivizuar gjatë kësaj ore.<br />
Përmbledhje e orës<br />
Konkluzione<br />
Detyra.<br />
Të shkruarit<br />
Posteri. Të mbrojmë kafshët<br />
Objektivat:<br />
- Të realizojnë fletëpalosje <strong>dhe</strong> postera të ndryshëm duke përdorur e<strong>dhe</strong> vizatime apo<br />
figura të ndryshme.<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
Hapi i parë. Diskutim <strong>dhe</strong> komentim i fletëpalosjeve <strong>dhe</strong> posterave të sjella në klasë nga<br />
nxënësit. E<strong>dhe</strong> mësuesi duhet të sjellë disa modele fletëpalosjesh <strong>dhe</strong> posterash për të<br />
ilustruar te nxënësit mënyrën e ndërtimit të tyre.<br />
Hapi i dytë. Mësuesi jep sqarime të mëtejshme rreth ndërtimit të fletëpalosjeve,<br />
përdorimit të fletëpalosjeve <strong>dhe</strong> posterave, mesazheve që përçojnë, informacioneve që<br />
përmbajnë etj.<br />
Hapi i tretë. Punë e pavarur.<br />
Plotësoni (një fletëpalosje për dëmtimin që shkakton pirja e duhanit. Mund të përdorni<br />
<strong>dhe</strong> figura apo vizatime).<br />
Titulli - Duhani <strong>dhe</strong> shëndeti<br />
………………………………………………………………………………..<br />
……………………………………………………………………………………<br />
…………………………………………………………………………………..<br />
……………………………………………………………………………………..<br />
Detyrë shtëpie. a- Bëni një poster për mbrojtjen e mjedisit ku të përdorni foto, imazhe<br />
ilustrativë.<br />
b- Ndahuni në tri grupe <strong>dhe</strong> përgatisni një fletëpalosje. Zgjidhni një temë,<br />
problematikë, çështje duke u konsultuar me mësuesin. Përdorni shkrimin në paragrafë si<br />
e<strong>dhe</strong> ilustrimin më fotografi apo vizatime.<br />
Morfologji<br />
Mënyra dëftore<br />
Objektivat: