20.02.2013 Views

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Mbyllja<br />

Hapi i pestë. Mësuesi kontrollon detyrat e nxënësve. Bën vlerësimet përkatëse duke bërë<br />

e<strong>dhe</strong> vërejtjet e mundshme.<br />

Përmbledhje e orës. Konkluzione. Detyra.<br />

Të lexuarit<br />

Legjenda e Tomorrit <strong>dhe</strong> e Shpiragut<br />

Ora e dytë<br />

Objektivat:<br />

- Të lexojnë me ndjenjë e emocion fragmentin e dhënë.<br />

- Të diskutojnë mbi amanetet e fundit të lëna prej ushtarit.<br />

- Të dallojnë figurat letrare të përdorura në këtë baladë.<br />

Mjetet e punës. Tabela e zezë, shkumësa me ngjyra, gjuha shqipe 7.<br />

Zhvillimi i mësimit.<br />

Hapi i parë. Mësuesi e nis mësimin me dëgjimin <strong>dhe</strong> vlerësimin e detyrës së shtëpisë.<br />

Nxënësit vlerësojnë <strong>dhe</strong> japin mendime mbi detyrën e njëri-tjetrit.<br />

Hapi i dytë. Mësuesi shkruan në tabelë fjalën baladë . Ai u drejton pyetje nxënësve: A e<br />

dini se ç;janë baladat? A keni lexuar ndonjë prej tyre?<br />

Mësuesi u jep kohë nxënësve të përgjigjen.<br />

Më pas mësuesi u jep informacion nxënësve mbi baladën “Mbeçë more shokë , mbeçë”<br />

Si një nga baladat e cila përshkohet nga ndjenja e <strong>dhe</strong>mbjes, e urrejtjes, e shqetësimit për<br />

fëmijët të lënë vetëm, e revoltës. Më pas balada lexohet nga mësuesi.<br />

Hapi i tretë. Diskutim me nxënësit. Çfarë mendoni, përse bën fjalë kjo baladë?<br />

Çfarë ndjesish <strong>dhe</strong> mendime ju shkaktojë leximi i kësaj balade? Si e përfytyroni ju sipas<br />

imagjinatës suaj, heroin e kësaj balade?<br />

Nxënësit shprehin mendimet e tyre.<br />

Hapi i katërt. Kalohet në përgjigjet e pyetjeve në rubrikën Hap pas hapi.<br />

A është i përcaktuar vendi ku zhvillohet kjo ngjarje?<br />

Në formën e urimit ushtari i drejtohet nënës së vet. Më tej në çastet e fundit të vdekjes ai kërkon<br />

t’i lërë amanetet. Po për nusen e tij ç’lë si amanet?<br />

Si mendoni ju a ishte i qetë tashmë ushtari që la porositë e fundit para se vdekja ta merrte?<br />

Hapi i pestë. Punohet në punë individuale me rubrikën Vlerësojmë <strong>dhe</strong> analizojmë tekstin.<br />

Mësuesi udhëzon, ndihmon. Në fund vlerëson nxënësit sipas planit që ka vendosur.<br />

Hapi i gjashtë. Kalohet te rubrika përpunim gjuhësor.<br />

Kjo rubrikë do realizohet me teknikën e pyetjeve.<br />

Në ç’vetë jepet rrëfimi? Në gojën e kujt vendoset ky rrëfim<br />

Ndjenjat që përshkojnë këtë baladë janë të ndryshme.<br />

I vini në dukje duke i konkretizuar me shembuj nga teksti.

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!