Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Realizimi i kuptimit. Shpjegim +diskutim<br />
Mësuesi jep informacione të mëtejshme se mbi jetën e veprën e autorit e mbi komedinë.<br />
Më pas ndan nxënësit me role e<strong>dhe</strong> lexohet fragmenti i dramës.<br />
Kalohet në kuptimin e mëtejshëm të saj nëpërmjet pyetjeve:<br />
Çfarë e shqetësonte Gesleri? Pse ai ishte i ashpër?<br />
Cilat ishin punët që bënte ajo gjatë ditës?<br />
Si paraqiten në këtë skenë marrëdhëniet baba - djalë? Konkretizo me shembuj.<br />
Reflektimi .Teknika e pyetjeve<br />
Kalohet në rubrikën Vlerësojmë <strong>dhe</strong> analizojmë tekstin.<br />
Si mendoni ju, pse Teli ishte i tronditur para kësaj situate, ai nxjerr shigjetën e dytë<br />
Dalloni në tekst përçmimin që u bëhej njerëzve të thjeshtë<br />
Personazhet e dramës janë sa tragjikë e<strong>dhe</strong> komikë, kjo në varësi të situatave që i krijon<br />
jeta. Konkretizoni me shembuj nga teksti.<br />
Diskutim<br />
Cilat ishin problemet që ka dashur të trajtojë autori me anë të kësaj drame?<br />
Në fund mësuesi vlerëson nxënësit sipas aktivizimit të tyre.<br />
Përmbledhje e orës. Konkluzione. Detyra.<br />
Të lexuarit<br />
F. Shiler<br />
Vilhejm Teli<br />
Ora e dytë<br />
Objektivat:<br />
- Të lexojnë për të identifikuar komizmin e kësaj drame.<br />
- Të diskutojnë mbi thënien e Lessingut: “Komedia mundohet t’i ndreqë njerëzit me<br />
anë të së qeshurës <strong>dhe</strong> jo me anë të së përqeshurës”.<br />
- Të portretizojnë personazhet kryesorë.<br />
Mjetet e punës: Tabela e zezë, shkumësa me ngjyra, gjuha shqipe 6<br />
Zhvillimi i mësimit<br />
E Brainstroming<br />
R Diskutim<br />
R Punë e pavarur<br />
Evokimi.<br />
Brainstorming<br />
A ju pëlqen kjo dramë? Pse?Shprehni mendimet tuaja.<br />
Cili është personazhi që ju tërheq më tepër? Pse kjo preferencë?<br />
Realizimi i kuptimit. Diskutim<br />
Diskutoni mbi thënien e Lessingut: “Komedia mundohet t’i ndreqë njerëzit me anë të së<br />
qeshurës <strong>dhe</strong> jo me anë të së përqeshurës”.<br />
Nga ndryshon “e qeshura” nga “e përqeshura”?<br />
Në dramën e Shilerit çfarë mbizotëron: tragjikja apo e përqeshura?<br />
Si paraqitet ritmi i zhvillimit të ngjarjeve në këtë dramë, i shpejtë apo i ngadaltë? Pse?<br />
Në se konsiston komizmi i kësaj drame? Si jepet i ndërtuar ai?