Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Create successful ePaper yourself
Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.
Hapi i tretë. Kalohet te rubrika Hap pas hapi.<br />
Për të kuptuar më mirë rrëfenjën mësuesi u drejton nxënësve këto pyetje:<br />
Ku <strong>dhe</strong> në ç’kohë të ditës zhvillohet ky rrëfim?<br />
Pse Gjyshi vendosi të shkonte në Elbasan? Cilës punë i kishte hyrë ai? Pse Llazi i vogël u mbushi<br />
kuajve zilet me bar? Nga çfarë rrezikoheshin ata? Çfarë u ndodhi gjatë rrugës personazheve tanë?<br />
Hapi i katërt. Nxënësit punojnë në mënyrë të pavarur në fletore ushtrimet 6, 7, 8.<br />
Si e portretizon autori kapedanin e hajdutëve?<br />
□ mjekërzi □ fustanezi<br />
□ syzi □ mustaqeverdhë<br />
□ vetullzi □ i ngrysur<br />
Pse kapedani jep urdhër që qesja e marrë jo vetëm të kthehet, por gjithashtu t’i jepnin e<strong>dhe</strong> sa të<br />
mundnin?<br />
Cilët janë personazhet që marrin pjesë në këtë fragment? Dalloni personazhet kryesorë nga ata<br />
dytësorë ?<br />
Në përfundim të orës mësuesi bën vlerësimet përkatëse.<br />
Përmbledhje e orës. Konkluzione. Detyra.<br />
Të lexuarit<br />
Mitrush Kuteli<br />
Rina <strong>dhe</strong> Radhavani<br />
Ora e dytë<br />
Objektivat:<br />
- Të japin mendimet e tyre për mirësinë e gjyshit.<br />
- Të diskutojnë mbi fundin e papritur të rrëfenjës.<br />
- Të dallojnë frazeologjinë e gjuhës së pasur të popullit, <strong>dhe</strong> shprehje të vjetra<br />
karakteristike.<br />
Mjetet e punës. Tabela e zezë, shkumësa me ngjyra, gjuha shqipe 7, rrëfenja “Natë<br />
vjeshte të tretë”.<br />
Zhvillimi i mësimit.<br />
Hapi i parë. Mësimi nis me leximin e detyrave të shtëpisë. Ndërkohë që vlerësohen<br />
detyrat <strong>dhe</strong> jepen komentet përkatëse.<br />
Hapi i dytë. Diskutim i lirë ndërmjet nxënësve.<br />
Çfarë mendimi keni ju për çetën e kusarëve? Ç’njohuri keni për mënyrën e tyre të<br />
jetesës?<br />
Dëgjohen mendimet e nxënësve.<br />
Më pas kalohet në:<br />
Komentoni me fjalët tuaja:<br />
“Siç e dini është më mirë të mblosh e të martosh një çupë jetime, pa krah, se sa të<br />
ndërtosh një kishë”. Shprehni mendimet tuaja.