20.02.2013 Views

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe

SHOW MORE
SHOW LESS

Create successful ePaper yourself

Turn your PDF publications into a flip-book with our unique Google optimized e-Paper software.

Ç’ndjeni në këto momente?<br />

A bazohet ky roman në fakte reale? Cilat janë ato?<br />

Shpjegohen fjalët e vështira të cilat nuk ndo<strong>dhe</strong>n në fjalorin e librit.<br />

Më pas jepet detyra, klasa ndahet në grupe ku secili prej tyre merr detyrë .<br />

Grupi i parë.<br />

Ku u vendosën ngjarja? Pse?<br />

Grupi i dytë.<br />

Cilat ishin pajisjet e tyre? Çfarë filluan të ndërtojnë ata?<br />

Grupi i tretë.<br />

Pse shkoi djasli te Javeri? Ç’do vendosnin ata?<br />

Grupi i katërt.<br />

Pse muret e shtëpisë morën trajtën e kështjellës? Si paraqitej situata në kështjellë? Konkretizoni<br />

me shembuj nga teksti.<br />

Grupi i pestë.<br />

Si e komentoni ju mendimin e javerit?<br />

Grupi i gjashtë.<br />

Ç’njohuri keni ju nga situata “qyteti dukej i ndryshuar? Diskutoni në klasë, duke kërkuar e<strong>dhe</strong><br />

ndihmën e mësuesit.<br />

Nxënësve u lihet kohë për t’u menduar <strong>dhe</strong> më pas bëhet leximi i punës. Nxënësit<br />

plotësojnë njëri –tjetrin.<br />

Reflektimi. Teknika e pyetjeve.<br />

Si e komentoni skenën e kur djali hutohet nga librat? Çfarë mbanin ata me vete?<br />

Shprehni mendimin tuaj: A e p? Ku duket vendosmëria e kështjellarëve për të mbrojtur<br />

kështjellën, e<strong>dhe</strong> nëse do ishte nevoja për të vdekur në muret e saj?<br />

Si përshkruhen Javeri? Si juduket djali i vogël?<br />

Cilat janë elementet realë të këtij romani?<br />

Mësuesi vlerëson nxënësit sipas aktivizimit të tyre.<br />

Përmbledhje e orës. Konkluzione. Detyra.<br />

Të lexuarit<br />

Ismail Kadare. Kështjella.<br />

Ora e dytë<br />

Objektivat:<br />

- Të lexojnë në mënyrë të vetëdijshme e shprehëse.<br />

- Të diskutojnë mbi personazhet realë <strong>dhe</strong> personazhet e trilluar.<br />

‐ Të dallojnë krahasimet <strong>dhe</strong> epitetet e përdorura në fragmentet e dhëna.<br />

Mjetet e punës: Romani “Kronikë në gur ``,Tabela e zezë, shkumësa me ngjyra, gjuha<br />

shqipe 7.<br />

Zhvillimi i mësimit.<br />

E Pyetje - përgjigje<br />

R Diskutim

Hooray! Your file is uploaded and ready to be published.

Saved successfully!

Ooh no, something went wrong!