Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
Plani Mësimor dhe Libri i Mësuesit -Gjuha Shqipe
You also want an ePaper? Increase the reach of your titles
YUMPU automatically turns print PDFs into web optimized ePapers that Google loves.
Pjesa 3 (e nënrenditura)<br />
Fjalitë e përbëra me bashkërenditje nxënësit do t’i kthejnë në fjali të thjeshta.<br />
Bëhet përmbledhja e orës së mësimit <strong>dhe</strong> vlerësimi.<br />
Detyrë shtëpie. Ushtrimi 5 <strong>dhe</strong> ushtrime nga Fletorja e punës fq…. .<br />
Të lexuarit<br />
Antuan Eksyperi<br />
Princi i vogël<br />
Objektivat<br />
- Të flasin mbi ndjesitë që e përshkojnë mbas leximit të pjesës.<br />
- Të diskutojnë për princin e vogël që zbret nga një planet i largët.<br />
- Të nxjerrin detaje të cilat përshkruajnë botën e brendshme të personazhit, ndjenjat.<br />
Mjetet e punës. Tabela e zezë, shkumësa me ngjyra, gjuha shqipe 6.<br />
Zhvillimi i mësimit.<br />
E Pyetje - përgjigje<br />
R Shpjegim + diskutim<br />
R Teknika e pyetjeve<br />
Evokimi. Pyetje – përgjigje.<br />
Mësuesi shkruan në tabelë emrin Antuan Eksyperi. Ai u drejtohet nxënësve:<br />
- Ç’dini ju për këtë autor?<br />
- Ç’tregime keni lexuar nga ky autor? Keni lexuar më parë për këtë autor, apo është hera<br />
e parë që e ndeshni emrin e tij?<br />
Nxënësit do të shprehin mendimet e tyre.<br />
Realizimi i kuptimit. Shpjegim + diskutim.<br />
Mësuesi jep informacion mbi autorin në fjalë. Ai ka shkruar vepra për fëmijë në poezi<br />
<strong>dhe</strong> prozë. Veprat kryesore e autorit është: “Princi i vogël”.<br />
Më pas lexohet pjesa <strong>dhe</strong> diskutohet mbi të.<br />
A është muzika ushqim i shpirtit? A gjejmë ne prehje <strong>dhe</strong> qetësi kur zhytemi në tingujt e saj?<br />
Tregoni se ç’lloj muzike ju pëlqen?<br />
Nxënësit shprehin mendimin lidhur me temën e trajtuar në këtë tregim.<br />
Reflektimi. Teknika e pyetjeve.<br />
Kalohet në rubrikën Hap pas hapi.<br />
Ku e takonin fëmijët violinistin plak?<br />
□ në parkun e qytetit □ në parkun e qytezës □ në lulishte<br />
Si e përshkruan autori portretin e tij fizik?<br />
A humbnin fëmijët nën tingujt e ëmbël të melodisë? Çfarë fantazonin ata?<br />
Ndonjëherë fëmijët e kuptonin gjendjen e trishtueshme të violinistit. Ku duket kjo? Konkretizoje<br />
me pjesë nga teksti.